Liga Europy. Mimo dobrej postawy w Lizbonie Raków ponownie uległ Sportingowi

Piłkarze Rakowa Częstochowa nie zdołali zdobyć kolejnych punktów w rozgrywkach fazy grupowej Ligi Europy. Mistrzowie Polski ulegli w Lizbonie Sportingowi 1:2. Podopieczni Dawida Szwargi zaprezentowali się z niezłej strony, jednak mogą mówić o dużym pechu – od 12. minuty musieli grać w dziesiątkę, a oba gole tracili po rzutach karnych.

Raków w poprzedniej kolejce zremisował ze Sportingiem w Sosnowcu 1:1, choć rywale niemal przez całe spotkanie grali o jednego zawodnika mniej. Był to pierwszy punkt mistrzów Polski w fazie grupowej Ligi Europy w sezonie 2023/2024.

Częstochowianie rozpoczęli rewanż z Portugalczykami z animuszem, jednak szybko spotkał ich zmiany prysznic. W 10. minucie Bogdan Racovitan przewrócił zawodnika gospodarzy w polu karnym. Chwilę później sędzia podszedł do monitora i po analizie VAR podyktował rzut karny dla Sportingu, dodatkowo pokazując Rumunowi czerwoną kartkę. Jedenastkę na gola zamienił Pedro Goncalves. W kolejnych minutach grający w przewadze piłkarze z Lizbony szukali szans na zdobycie kolejnych bramek. Groźnie z kilkunastu metrów strzelał Marcus Edwards, jednak świetnie obronił Vladan Kovacević.

Po zmianie stron Raków otrzymał kolejny cios. W 48. minucie dośrodkowanie Edwardsa ręką zablokował Milan Rundić. Początkowo sędzia zignorował to zagranie, jednak po analizie powtórki wideo arbiter zdecydował o podyktowaniu kolejnego rzutu karnego dla gospodarzy. Do piłki ponownie podszedł Pedro Goncalves i po raz drugi tego wieczoru pokonał Kovacevicia. Portugalczycy mieli kolejne okazje do podwyższenia prowadzenia, jednak zawodziła skuteczność. Tymczasem goście dzięki sprytnie rozegranemu stałemu fragmentowi gry zdobyli kontaktową bramkę w 71 minucie gry. Po rzucie wolnym piłka trafiła do wbiegającego w pole karne rywala Marcina Cebuli, jego strzał odbił Antonio Adam, jednak piłka spadła pod nogi Rundicia, który uderzył bez przyjęcia i Raków przegrywał tylko jednym golem. W 83. minucie Sporting mógł strzelić jeszcze jedną bramkę, jednak po uderzeniu Bragancy po raz kolejny w tym meczu świetnie interweniował Kovacević. W końcowych fragmentach tego pojedynku inicjatywę przejęli częstochowianie, jednak nie zdołali doprowadzić do wyrównania.

Raków po czterech rozegranych spotkaniach ma na koncie jeden punkt i zamyka tabelę grupy D. Kolejnym rywalem mistrzów Polski w fazie grupowej LE będzie Sturm Graz. Ten mecz odbędzie się 30 listopada o godz. 18:45.