Liga Europy. Asysta „Teo” to za mało; Rybus trafił w rzutach karnych

Łukasz Teodorczyk zanotował asystę w starciu z Manchesterem United, ale nie pomogła ona Anderlechtowi w awansie do półfinału Ligi Europejskiej. Maciej Rybus wykorzystał rzut karny w serii jedenastek przeciwko Besiktasowi i jako jedyny będzie reprezentował nasz kraj w najlepszej czwórce rozrywek. Grono półfinalistów uzupełnili Ajax Amsterdam i Celta Vigo.

Manchester United – Anderlecht Bruksela 2:1 pd. (1:1, 1:1, 1:1)
Henrich Mchitarjan 10’ Marcus Rashford 107’ – Sofiane Hanni 32’

Polscy kibice mogą być w końcu zadowoleni, że po kilku meczach posuchy w europejskich pucharach odblokował się Łukasz Teodorczyk. Co prawda snajper Fiołków nie pokonał golkipera Czerwonych Diabłów, ale zanotował asystę przy trafieniu Sofiane Hanniego. Podanie Polaka było dość przypadkowe, ale gol Rumuna wystarczył do bramkowego remisu i dodatkowych trzydziestu minut gry. Podopieczni Jose Mourinho zdołali jednak przechylić szalę zwycięstwa na własną korzyść w dogrywce, kiedy to płaskim strzałem Rubena pokonał bohater ligowej potyczki z Chelsea Londyn – Marcus Rashford.

Wynik pierwszego meczu: 1:1
Awans: Manchester United

* * *

Besiktas Stambuł – Olypmpique Lyon 2:1 (1:1, 2:1, 2:1) k. 6:7
Anderson Talisca 27’ 58’ – Alexandre Lacazette 34’

Krótki epizod naznaczony trafieniem w serii rzutów karnych zanotował Maciej Rybus. Polak wszedł na murawę w doliczonym czasie gry dogrywki. Lyon uległ po dwóch godzinach gry Besiktasowi 1:2, czego efektem był konkurs jedenastek. W nim jako czwarty w barwach francuskiego klubu do piłki podszedł były piłkarz Legii Warszawa. Polak pokonał golkipera rywali i czekał na rozstrzygnięcie starcia. Goście mogli odetchnąć z ulgą po ósmej serii, Najpierw pomylił się Matej Mitrović, a następnie kropkę nad „i” postawił Maxime Gonalons.

Wynik pierwszego meczu: 2:1 dla Lyonu
Awans: Olympique Lyon

* * *

Schalke 04 Gelsenkirchen – Ajax Amsterdam 3:2 pd. (0:0, 2:0, 3:0)
Leon Goretzka 53’ Guido Burgstaller 56’ Daniel Caligiuri 101’ – Nick Viergever 111’ Amin Younes 120’

Niesamowity powrót do żywych zanotowali piłkarze Ajaxu Amsterdam. Holendrzy pozwolili wbić sobie dwa gole , dzięki czemu Schalke doprowadziło do dogrywki. Grający w osłabieniu goście (czerwona kartka dla Joela Veltmana w 80. minucie) po jedenastu minutach dodatkowego czasu stracili kolejną bramkę, co w oczach wielu malowało się jako odpadnięcie z rozgrywek. Dziesięć minut później popadli jednak w euforię, bo piłkę do siatki zdołał skierować Nick Viergever. Jedno trafienie promowało klub z Holandii do dalszej fazy. Awans w 120. minucie przypieczętował jeszcze Amin Younes, który płaskim strzałem z czternastu metrów ustalił wynik na 3:2.

Wynik pierwszego meczu: 2:0 dla Ajaxu
Awans: Ajax Amsterdam

* * *

KRC Genk – Celta Vigo 1:1 (0:0)
Leandro Trossard 67’ – Pione Sisto 63’

Jedynym klubem, który awansował do półfinału bez większych perturbacji była Celta Vigo. Hiszpanie pokonali na własnym terenie piłkarzy Genk 3:2, a w rewanżu nie ograniczyli się jedynie do obrony. Celta wyszła na prowadzenie w 63. minucie za sprawą Pione Sisto. Chwilę później gospodarze odpowiedzieli trafieniem Leandro Trossarda, ale to wszystko na co było ich stać.

Wynik pierwszego meczu: 3:2 dla Celty
Awans: Celta Vigo