Liga Europejska. Hit dla Liverpoolu; awans Piszczka; powrót Krychowiaka

Liverpool, dzięki remisowi 1:1, wyrzucił za burtę Ligi Europejskiej piłkarzy Manchesteru United. Pewny awans do ćwierćfinału wywalczyła Borussia Dortmund z Łukaszem Piszczkiem w składzie. Do gry powrócił Grzegorz Krychowiak, który wraz z Sevillą powalczy o trzeci triumf z rzędu w tych rozgrywkach. W najlepszej ósemce znalazły się także Athletic Bilbao, Villarreal, Sparta Praga, Szachtar Donieck i SC Braga.

Hit 1/8 finału pomiędzy Manchesterem United, a Liverpoolem na swoją korzyść rozstrzygnęli ci drudzy. Po zwycięstwie na Anfield (2:0) podopieczni Juergena Kloppa wywalczyli na wyjeździe zwycięski remis. Na bramkę Anthony’ego Martiala z rzutu karnego golem odpowiedział Philippe Coutinho. Brazylijczyk piękną podcinką pokonał Davida de Geę. The Reds poważnie traktują rozgrywki Ligi Europejskiej i mają duże szanse na wywalczenie pierwszego od jedenastu lat europejskiego trofeum.

Tottenham Hotspur vs Borussia DortmundW pierwszym składzie Borussii wystąpił Łukasz Piszczek. Reprezentant Polski zagrał cały mecz, a jego drużyna przypieczętowała awans do kolejnej fazy rozgrywek. BVB po pewnej wygranej na własnym stadionie (3:0) nie pozwoliła sobie na dekoncentrację i po raz drugi pokonała Tottenham 2:1. Dwa trafienia zaliczył, będący w obecnym sezonie w bardzo dobrej formie, Pierre-Emerick Aubameyang. Honorowego gola dla Kogutów zdobył Koreańczyk Son Hueng-Min.

Sevilla FC vs FC BaselDo kadry Sevilli, po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją, powrócił Grzegorz Krychowiak. Unai Emery posadził Polaka na ławce rezerwowych i wpuścił na boisko w 61. minucie. Andaluzyjczycy sprawę awansu rozstrzygnęli w pierwszej połowie. Od 35. do 45. minuty zaaplikowali Bazylei aż trzy bramki. Wynik otworzył Adil Rami, a dwa razy w ciągu minuty do siatki trafił Kevin Gameiro. Sevilla ma szansę na trzeci triumf z rzędu w tych rozgrywkach.

Przez chwilę bliska gry w ćwierćfinale była Valencia. Podopieczni Gary’ego Neville’a wyszli na prowadzenie już w 13. minucie po bramce Santiego Miny, który dobił piłkę odbitą przez golkipera gości po uderzeniu Alvaro Negredo. Jeszcze Valencia FC vs Athletic Bilbaoprzed przerwą prowadzenie podwyższył Aderlan Santos. Brazylijczyk celnym strzałem głową dał swojej drużynie nadzieję na występ w kolejnej fazie. Nietoperze nie potrafiły jednak utrzymać wyniku do ostatniego gwizdka. Kwadrans przed końcem spotkania gola na wagę awansu zdobył Aritz Aduriz. Najlepszy snajper Basków wpisał się na listę strzelców po raz ósmy w rozgrywkach Ligi Europejskiej, dzięki czemu jest liderem klasyfikacji strzelców. Porażka 1:2 w rewanżu nie przeszkodziła drużynie z Bilbao w awansie. W pierwszym meczu piłkarze z San Mames wygrali 1:0 i to bramka zdobyta na wyjeździe zadecydowała o tym, że zagrają dalej.

Kolejnym przedstawicielem hiszpańskiego futbolu w 1/4 finału jest Villarreal, który wyrzucił za burtę Bayer Leverkusen. Niemcy oddali więcej strzałów na bramkę rywali i zdominowali ich w posiadaniu piłki, jednak nie przełożyło się to na gole, co przy wyniku z pierwszego meczu (2:0 dla Villarrealu) oznaczało awans Żółtej Łodzi Podwodnej.