Lekkoatletyczne MŚ 2017. Małachowski pokazał siłę

Wynik powyżej 65 m i awans do finału – Piotr Małachowski w pierwszej próbie zapewnił sobie miejsce w decydującej batalii o medale lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpili także Robert Urbanek (rzut dyskiem) oraz Angelika Cichocka i Sofia Ennaoui (1500 m).


Choć w tym sezonie wicemistrz olimpijski długo dochodził do optymalnej formy, już pierwszego dnia mistrzostw potwierdził, że do Londynu przyjechał po kolejny medal. Pierwsze przejawy formy u Piotra Małachowskiego widać było już w trakcie Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej w Cetniewie. Tam dysk – poza konkursem – pofrunął poza granicę 69 metra.

Dziś Polak potwierdził doskonałe przygotowanie. Wynik 65,13 m zapewnił mu awans do finału już w pierwszej próbie. Dalej rzucali co prawda Daniel Stahl ze Szwecji, Robert Harting z Niemiec czy Andrius Gudzius z Litwy. Nie zmienia to jednak faktu, że w decydującej batalii Małachowski będzie głównym faworytem do złota. Obok wicemistrza olimpijskiego w finale wystąpi drugi z biało-czerwonych Robert Urbanek (63,67 m).

Eliminacje biegu na 1500 m kobiet zdołały przebrnąć Angelika Cichocka i Sofia Ennaoui. Pierwsza osiągnęła 4:03.27 i w bezpośrednim starciu przegrała z faworytkami – Genzebe Dibabą i Caster Semenyą. Czwarta pozycja dawała jednak powody do satysfakcji. W innym biegu lokatę wyżej sklasyfikowana została młodzieżowa wicemistrzyni Europy. To m.in. efekt wspaniałego finiszu.

Z mistrzostwami szybko pożegnał się Tomasz Juszczak. Polak skakał w tym roku ponad 8 m. Nie potwierdził tego jednak na najważniejszej imprezie sezonu. Rezultat 7,64 m wystarczył jedynie do zajęcia 26. pozycji, która nie dawała miejsca w finale.

* * *

Występy Polaków w trakcie 1. dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata:

Piotr Małachowski (rzut dyskiem) – 65,13 m (awans do finału)
Robert Urbanek (rzut dyskiem) – 63,67 m (awans do finału)
Angelika Cichocka (1500 m) – 4:03.27 (4. miejsce w biegu i awans do finału)
Sofia Ennaoui (1500 m) – 4:03.35 (3. miejsce w biegu i awans do finału)
Tomasz Juszczak (skok w dal) – 7,64 m (26. lokata i brak awansu do finału)

Sport.RIRM

drukuj