Ekstraklasa. Lech górą w hicie kolejki

W rozegranym w Krakowie meczu 18. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy miejscowa Wisła musiała uznać wyższość poznańskiego Lecha. Kolejorz wygrał na wyjeździe 2:1, dzięki czemu awansował na trzecie miejsce w ligowej tabeli.

W pierwszym starciu tych ekip, rozegranym w sierpniu, lepsza okazała się Biała Gwiazda, która przy Bułgarskiej wygrała 3:2. Z tego też powodu gracze z Wielkopolski mieli wystarczająco dużo motywacji, aby bić się o wygraną w tej konfrontacji. Swoje chciał też udowodnić szkoleniowiec Kolejorza Maciej Skorża, który przed kilkoma laty prowadził Wisłę.

Maciej Sadlok  Dariusz FormellaKibice zgromadzeni na stadionie przy Reymonta nie musieli długo czekać na pierwsze trafienie w tym pojedynku. Już w 8. minucie po zagraniu piłki przez Macieja Sadloka i zgraniu jej z linii końcowej przez Emmanuela Sarkiego, Jasmina Buricia pokonał Łukasz Burliga. Po stracie gola goście ruszyli do ataku. Defensywa zespołu Franciszka Smudy spisywała się jednak na tyle solidnie, iż przed przerwą Lech miał niewiele okazji do tego, aby strzelić bramkę wyrównującą. Najpierw świetną okazję zmarnował Dariusz Formella, a pod koniec pierwszej części spotkania czujność Michała Buchalika próbą z dystansu sprawdził Szymon Pawłowski.

Sêdzia Bartosz Frankowski Donald GuerrierW drugiej części potyczki cały czas przewagę posiadała drużyna z Poznania. Na efekty takiej postawy nie trzeba było długo czekać. W 54. minucie akcję skrzydłem przeprowadził Pawłowski, po czym zagrał piłkę do Karola Linettego. Ten wycofał do zamykającego akcję Tomasza Kędziory, który nie miał kłopotów z umieszczeniem futbolówki w siatce gospodarzy. Dla bocznego obrońcy Kolejorza to już drugie trafienie w ciągu dwóch ostatnich kolejek. W 60. minucie nieodpowiedzialnie zachował się skrzydłowy Białej Gwiazdy Wilde-Donald Guerrier, który za brutalny faul na Kędziorze ujrzał czerwoną kartkę. Od tego momentu dominacja gości stała się jeszcze wyraźniejsza. Wisła skupiła się na obronie remisu, ale ciągle atakujący zespół Macieja Skorży w końcu po raz drugi zaskoczył Buchalika. W 84. minucie wspaniałym podaniem popisał się Darko Jevtić, który wypatrzył znajdującego się na dobrej pozycji Kaspera Hamalainena. Fin zagrał do Zaura Sadajewa, a ten nie zmarnował dogodnej sytuacji.

Lech dzięki dzisiejszemu triumfowi w Krakowie wskoczył na ligowe podium. Poznaniacy mają w dorobku 29 punktów i zajmują trzecie miejsce w tabeli. Jedną pozycję niżej, z identyczną ilością punktów, plasuje się Wisła.