fot. Paweł Skraba

Latem w Zakopanem skoczkowie będą rywalizować w ramach Igrzysk Europejskich 2023

Na przełomie czerwca i lipca na skoczniach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem o medale Igrzysk Europejskich 2023 na igielicie rywalizować będą skoczkowie narciarscy. „W Zakopanem zawsze czuję się, jak jeden z aktorów uczestniczących w niesamowitym spektaklu” – mówi Kamil Stoch, jeden z najlepszych polskich skoczków.


Rywalizacja na Średniej Krokwi rozpocznie się 27 czerwca konkursem indywidualnym kobiet. Dzień później na tym samym obiekcie o medale powalczą panowie. 30 czerwca na Wielkiej Krokwi wystartują kobiety, a 1 lipca mężczyźni. Dodatkowo na czwartek, 29 czerwca, wyznaczono zawody mikstów na Średniej Krokwi.

– To będzie duże wydarzenie i spora nowość dla skoczków. Mam nadzieję, że kibice licznie będą dopingować naszych zawodników i zawody zapamiętamy na długo – mówi Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

fot. Paweł Skraba

Legenda polskich skoków narciarskich nie ukrywa, że infrastruktura Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem dla skoczków jest idealna i nie chodzi tylko o bardzo dobre skocznie.

– Na przestrzeni ostatnich lat zakopiański COS bardzo się zmienił. Nie tylko myślę o infrastrukturze, ale i o podejściu. Od razu dostajemy wielkie wsparcie, gdy czegoś potrzebujemy. Zakopane to nasz naturalny dom. Mamy tu wszystko, czego nam potrzeba. Doskonałe obiekty treningowe i ośrodek z dobrymi warunkami do treningu. Zagraniczne reprezentacje zazdroszczą nam takich warunków. Dobrze wyposażona siłownia, odnowa biologiczna, duży teren, który powoduje, że w tłocznym i turystycznym kurorcie mamy ciszę i spokój. To bardzo ważne aspekty dla naszych zawodników – mówi Adam Małysz.

Konkursy Pucharu Świata w Zakopanem od lat są wizytówką tego sportu na świecie. Tysiące „Biało-Czerwonych” kibiców każdorazowo robi fantastyczną atmosferę, co doceniają nie tylko polscy, ale również zagraniczni skoczkowie.

– Uwielbiam startować w Zakopanem, a stolica Tatr zawsze kojarzy mi się z dobrą organizacją zawodów, kapitalną publicznością i świetną atmosferą na trybunach. Zawsze cieszę się na starty w Polsce – podkreśla Austriak Stefan Kraft, trzykrotny mistrz świata.

– Wystarczy popatrzeć na ulice pełne kibiców w dni, gdy odbywają się konkursy; na ciągle udoskonalane obiekty, na stale modernizowany COS, by zobaczyć, jak ważne w Polsce są skoki narciarskie. Dzięki takim miejscom mogą wychowywać się kolejne pokolenia młodych skoczków – dodaje Dawid Kubacki, dwukrotny medalista olimpijski.

fot. Paweł Skraba

Po raz pierwszy zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem odbyły się w 1980 roku, a od 1996 roku (z dwoma krótkimi przerwami) odbywają się stale. Polscy kibice do dzisiaj pamiętają fantastyczne konkursy zakończone trzema triumfami Adama Małysza czy pięcioma zwycięstwami Kamila Stocha.

– Skakanie w Zakopanem, przy najlepszych kibicach na świecie, to coś, co uwielbiam robić i za czym tęsknię. Wygrywanie przy takiej publiczności jest niesamowitym przeżyciem. Za każdym razem, gdy stałem na podium, czekałem na hymn, bo „Mazurek Dąbrowskiego” w wykonaniu tysięcy fanów powodował, że po plecach przechodziły mi ciarki – opowiada Stoch.

fot. Paweł Skraba

Dyrektor zakopiańskiego Centralnego Ośrodka Sportu, Sebastian Danikiewicz, jest zadowolony, że Wielka i Średnia Krokiew oraz pozostała infrastruktura kolejny raz posłuży do przeprowadzenia konkursów skoków na światowym poziomie.

– Jestem przekonany, że skoczkowie będą bardzo zadowoleni z wizyty w Zakopanem. Wiadomo, że Zakopane latem przeżywa prawdziwe oblężenie turystów i jestem pewny, że podobnie będzie pod naszymi skoczniami. Polscy kibice kochają skoki narciarskie i zapewniam, że w trakcie konkursów na Średniej i Wielkiej Krokwi przeżyją wspaniałe emocje – zapewnia Danikiewicz.

Igrzyska Europejskie 2023 odbędą się w Małopolsce w dniach 21 czerwca – 2 lipca. Jedną z aren igrzysk będą skocznie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, gdzie rywalizacja potrwa przez pięć dni – od 27 czerwca do 1 lipca.

fot. Paweł Skraba

Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl