fot. https://pixabay.com/

Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów

Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców – poinformowała Duńska Federacja Szermiercza. Sprawa dotyczy turnieju Trekanten International.


Sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z większości elitarnych międzynarodowych zawodów sportowych w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę, którą władze na Kremlu nazywają „specjalną operacją wojskową”.

Niedawno Międzynarodowa Federacja Szermiercza dopuściła zawodników z sankcjonowanych krajów do udziału w imprezach. Głosowanie w tej sprawie odbyło się 10 marca podczas nadzwyczajnego kongresu. Jego wynik oznacza, że od 1 kwietnia, kiedy oficjalnie rozpoczną się kwalifikacje olimpijskie, szermierze z Rosji i Białorusi będą mogli wrócić do międzynarodowej rywalizacji.

„Doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie tego przeprowadzić” – powiedział agencji Ritzau prezes zarządu Duńskiej Federacji Szermierczej, Jan Sylvest Jensen.

Dodał, że decyzja została podjęta na środowym spotkaniu.

„Nie możemy tego zrobić, kiedy zasady są takie, jakie są teraz. Rosjanie i Białorusini mogą być częścią tych zawodów. Nie możemy w tym brać udziału” – wytłumaczył powód rezygnacji.

Na kongresie FIE ponad 60 procent federacji krajowych głosowało za dopuszczeniem do rywalizacji rosyjskich i białoruskich szermierzy.

„Nie jest tajemnicą, że głosowaliśmy przeciwko dopuszczeniu ich do startu” – wyjaśnił Sylvest Jensen.

„Mamy problem. Nasi reprezentanci nie chcą w tym uczestniczyć. Ostatnio ponad 300 szermierzy złożyło petycję do Międzynarodowego Komitetu Olimpijkiego, mówiąc, że nie zgadzają się na powrót sportowców z tych krajów” – dodał.

Zawody Trekanten International miały odbyć się w Kopenhadze w dniach 7-8 października. Jest to coroczna impreza niezaliczana do punktacji Pucharu Świata.

Po dopuszczeniu do startów Rosjan i Białorusinów Niemiecki Związek Szermierczy (DFeB) zrezygnował z organizacji zawodów Pucharu Świata we florecie w Tauberbischofsheim (5-7 maja).

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl