fot. twitter.com/francefootball

„France Football”. W tym roku bez Złotej Piłki!

Tego nikt się nie spodziewał. Magazyn „France Football” poinformował, że Złota Piłka za rok 2020 nie zostanie przyznana. Sytuacja ma związek z pandemią koronawirusa. 


Wybuch pandemii Covid-19 zahamował piłkarski świat. Na przyszły rok zostały przesunięte mistrzostwa Europa, najlepsze ligi dopiero co zakończyły bądź zakończą rozgrywki, a w sierpniu poznamy zwycięzców europejskich pucharów. Tak wyjątkowe okoliczności sprawiły, że magazyn „France Football” nie przyzna Złotej Piłki za 2020 rok.

– W wyjątkowych okolicznościach należy wprowadzić wyjątkowe przepisy. Po raz pierwszy w swojej historii, która rozpoczęła się w 1956 roku, Złota Piłka nie zostanie przyznana. Powodem jest brak uczciwych warunków – napisali organizatorzy.

– Szczególnie na poziomie statystycznym nie można dokonać słusznego wyboru. Wszyscy aspirujący do tej nagrody nie mieli równych warunków. Jednym radykalnie przerwano sezon, innym nie. Jak więc można porównać to, co jest nieporównywalne? Dwa miesiące obserwacji to zdecydowanie za mało. Później wszystko odbywało się już w innych warunkach lub formatach – argumentują.

Decyzja wywołała duże oburzenie, szczególnie w Polsce. Jednym z głównych faworytów do nagrody był bowiem Robert Lewandowski. Snajper Bayernu Monachium ma za sobą indywidualnie najlepszy sezon w karierze. 31-latek zdobył aż 51 goli w zaledwie 43 występach na wszystkich klubowych frontach. Jakby tego było mało, został królem strzelców Bundesligi (34) oraz Pucharu Niemiec (6), a bliski podobnego wyczynu jest w Lidze Mistrzów. Na korzyść naszego rodaka mogło zadziałać również – paradoksalnie – przełożenie mistrzostw Starego Kontynentu.

To pierwsza tego typu sytuacja w historii plebiscytu, który organizowany jest od 1956 roku. Wówczas laureatem premierowej Złotej Piłki został reprezentant Anglii – Stanley Matthews.

Sport.RIRM

drukuj