FIFA World Cup 2018. Suarez zapewnił Urugwajowi awans do fazy pucharowej

Urugwaj, jako drugi zespół z grupy A, zapewnił już sobie awans do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Podopieczni trenera Oscara Tabareza pokonali Arabię Saudyjską 1:0. Spotkanie nie było porywającym widowiskiem, a jedyne trafienie dla La Celeste zaliczył Luis Suarez.

Urugwajczycy rozpoczęli zmagania w fazie grupowej od wymęczonej wygranej z Egiptem 1:0. Z kolei Arabia Saudyjska została rozbita przez Rosję aż 0:5. Po tym spotkaniu szejkowie podjęli decyzję o ukaraniu kilku saudyjskich piłkarzy. W wyjściowym składzie zespołu z Bliskiego Wschodu doszło do kilku zmian personalnych. Po wczorajszym meczu Rosji z Egiptem było więc jasne, że trzy punkty zapewnią Urugwajowi wyjście z grupy, a dla Arabii Saudyjskiej będą oznaczać pożegnanie z turniejem.

W pierwszej połowie lepiej piłkarsko prezentował się zespół z Ameryki Południowej. Saudyjczycy nie trzymali się jednak kurczowo własnej połowy i również próbowali przedostać się pod pole karne rywali. W 23. minucie to jednak La Celeste wyszli na prowadzenie po rzucie rożnym. W lecącą piłką minął się bramkarz Mohammed Al-Owais, a po pustej bramki posłał ją ustawiony kilka metrów przed bramką Luis Suarez. Kilka minut później uderzeniem z dystansu urugwajskiego bramkarza próbował zaskoczyć Hattan Bahebri, jednak Fernando Muslera zdołał odbić futbolówkę. W 29. minucie próbował ponownie Bahrebi, jednak chybił.

Początek drugiej części spotkania to próby ataków graczy z Bliskiego Wschodu, jednak nieskuteczne. Później ciężar gry przeniósł się w środkową strefę boiska. W 62. minucie na bramkę Arabii Saudyjskiej główkował Carlos Sanches, ale spudłował. Kilka minut późnej swoją szansę miał Martin Caceres, jednak piłka po jego strzale głową poszybowała nad poprzeczką saudyjskiej bramki. Urugwajczycy w kolejnych fragmentach spokojnie kontrolowali przebieg wydarzeń na murawie. W końcówce rzut rożny miała jeszcze zespół Zielonych Jastrzębi, ale po główce Mohameda Kanno pewnie interweniował Fernando Muslera.

Urugwaj po raz kolejny nie zachwycił swoją grą, ale zrealizował podstawowy cel: wygrał drugi mecz na mundialu i jest już pewny wyjścia z grupy. W starciu z Rosją podopieczni Oscara Tabareza powalczą o pierwsze miejsce w stawce. Arabia Saudyjska, mimo lepszej gry niż w pierwszym spotkaniu, nadal nie ma na koncie żadnego punktu i w pojedynku z Egiptem może co najwyżej wywalczyć trzecią pozycję w tabeli.