fot. PAP/EPA

FIFA World Cup 2018. Islandia – rewelacja Euro 2016 chce ponownie zabłysnąć na wielkim turnieju

Islandia to obok Panamy jeden z dwóch debiutantów na mistrzostwach świata. Piłkarze z Wyspy Gejzerów dwa lata temu podczas Euro pokazali jednak, że rola nowicjusza nie musi przeszkodzić w osiągnięciu dobrego wyniku sportowego. Co ciekawe, jest to kraj z najmniejszą liczbą ludności, jaki kiedykolwiek zakwalifikował się na mundial.


To zdumiewające, jaki postęp w ostatnich latach wykonała reprezentacja Islandii. Zespół Strakarnir Okkar jeszcze podczas eliminacji Euro 2012 zajął przedostatnie miejsce w swojej grupie. W tym czasie pracę z kadrą zaczął trener Lars Lagerbaeck. Na efekty nie trzeba było dużo czekać. Pod wodzą Szweda ekipa z Wyspy Gejzerów dopiero po barażach z Chorwacją straciła szansę awansu na MŚ w Brazylii. Kolejne kwalifikacje – tym razem do ME 2016 – zakończyły się promocją Islandii, która kosztem Turcji i Holandii wywalczyła przepustki na turniej.

Podczas imprezy we Francji piłkarze z północnej części Starego Kontynentu pokazali swój potencjał. W fazie grupowej wyprzedzili Portugalię i Austrię, a w 1/8 finału sensacyjnie pokonali Anglię 2:1. Dopiero w ćwierćfinale Strakarnir Okkar ulegli Francji 2:5. Po Euro pracę z kadrą zakończył Lars Lagerbaeck.

W eliminacjach do mundialu w Rosji Islandia udowodniła, że ostatnie wyniki nie były dziełem przypadku. W mocnej grupie, m.in. z Chorwacją, Ukrainą i Turcją, zajęła pierwszą pozycję.


Selekcjoner Heimir Hallgrimsson

Prawdopodobnie jeden z najmniej doświadczonych szkoleniowców na mistrzostwach świata w Rosji. Grał w piłkę jedynie w klubach z Islandii. Jako trener, na początku XXI wieku pracował w zespole Idrottabandalag Vestmannaeyja, gdzie na zmianę prowadził sekcję męską i żeńską. Od 2011 roku był asystentem selekcjonera reprezentacji Islandii Lars Lagerbaecka. Funkcję tę pełnił do 2016 r. Wówczas, po Euro we Francji, przejął schedę po Szwedzie. Wraz z kadrą z Wyspy Gejzerów awansował na mundial.

 


Gwiazda Gylfi Sigurdsson

Lider środka pola drużyny narodowej. W eliminacjach do MŚ w Rosji wystąpił we wszystkich 10 spotkaniach. Zdobył w nich 4 gole, dzięki czemu był najlepszym strzelcem swojej reprezentacji. Łącznie w kadrze rozegrał 56 meczów, w których zaliczył 19 trafień. Sigurdsson pierwsze kroki w seniorskiej karierze stawiał w Anglii. W 2010 r. trafił do niemieckiego Hoffenheim. W ekipie Wieśniaków wyrobił sobie markę, czego efektem był transfer do Tottenhamu w lipcu 2012 r. Dwa lata później pomocnik został zawodnikiem Swansea City. W sierpniu 2017 r. Everton zapłacił za niego Łabędziom 49,9 mln euro.

***

Liczba występów na mundialu: debiutant
Miejsce w rankingu FIFA: 22 (stan na 07.06.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 74 mln euro

***

Kalendarz w grupie D:

16 czerwca z Argentyną w Moskwie (godz. 15:00)
22 czerwca z Nigerią w Wołgogradzie (godz. 17:00)
26 czerwca z Chorwacją w Rostowie (godz. 20:00)

***

23osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Hannes Thor Halldorsson (Randers FC), Runar Alex Runarsson (Nordsjælland), Frederick Schram (Roskilde)

Obrońcy: Kari Arnason (Aberdeen), Ari Freyr Skulason (Lokeren), Sverrir Ingi Ingason (Rostów), ​​Hordur Magnusson (Bristol City), Holmar Orn Eyjolfsson (Lewski Sofia), Birkir Mar Saevarsson (Valur Reykjavik), Ragnar Sigurdsson (Rostów), Samuel Kari Fridjonsson (Valerenga)

Pomocnicy: Birkir Bjarnason (Aston Villa), Johann Berg Gudmundsson (Burnley), Arnor Ingvi Traustason (Malmoe), Gylfi Sigurdsson (Everton), Emil Hallfredsson (Udinese), Olafur Ingi Skulason (Karabukspor), Rurik Gislason (Sandhausen), Aron Einar Gunnarsson (Cardiff)

Napastnicy: Alfred Finnbogason (Augsburg), Jon Dadi Bodvarsson (Reading), Bjorn Sigurdarson (Rostów), Albert Gudmundsson (PSV Eindhoven)

Sport.RIRM

drukuj