Ekstraklasa. Wielkie emocje i remis w Warszawie – Lechia zatrzymała Legię!

W ostatnim dzisiejszym spotkaniu 29. kolejki Ekstraklasy piłkarze Legii Warszawa niespodziewanie zremisowali na własnym stadionie z Lechią Gdańsk 1:1. Na gola Ondreja Dudy odpowiedział tuż po przerwie Grzegorz Kuświk. Wojskowi kończyli mecz w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Ariela Borysiuka.

Faworytem spotkania bezsprzecznie byli wicemistrzowie Polski. Podopieczni Stanisława Czerczesowa, dzięki bardzo dobrej postawie w rundzie wiosennej (na siedem dotychczas rozegranych pojedynków wygrali sześć), wyprzedzili w tabeli Piasta Gliwice i zostali nowym liderem rozgrywek. Ich sobotni rywal natomiast, mimo sporego potencjału kadrowego, wciąż nie może być  pewny udziału w grupie mistrzowskiej. W ostatnich czterech ligowych konfrontacjach drużyna Piotra Nowaka tylko raz cieszyła się ze zwycięstwa, a do ósmej w stawce Jagiellonii Białystok traciła przed dzisiejszym meczem jedno oczko.

Ondrej Duda i Adam HlousekOd pierwszego gwizdka sędziego emocji nie brakowało. Zarówno Legia, jak i Lechia często gościły w polu karnym rywali, jednak obu zespołom brakowało zimnej krwi w wykańczaniu akcji. Bliscy szczęścia byli zwłaszcza Stojan Vranjes oraz Sebastian Mila. Skutecznością błysnął natomiast Ondrej Duda, który w 21. minucie zapewnił swojej drużynie prowadzenie. Skrzydłowy Wojskowych najpierw otrzymał podanie od Artura Jędrzejczyka, a następnie pewnym strzałem z kilkunastu metrów zmusił do kapitulacji Vanję Milinkovicia-Savicia.

Uskrzydleni takim obrotem sprawy gospodarze mogli pójść za ciosem, a konkretnie Aleksandar Prijović, ale piłka po jego uderzeniu trafiła jedynie w słupek. W odpowiedzi większych problemów Arkadiuszowi Malarzowi nie sprawił Michał Chrapek. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie, w efekcie czego w lepszych nastrojach do szatni udali się wicemistrzowie Polski.

Drugą część spotkania z wysokiego „C” rozpoczęli gdańszczanie, którzy w 47. minucie doprowadzili do remisu. Co prawda w sytuacji sam na sam lepszy od Sławomira Peszki okazał się golkiper miejscowych, jednak wobec dobitki Grzegorza Kuświka nie miał nic do powiedzenia.

Stojan Vranjes i Rafa³ JanickiGrzegorz Kuœwik i Jakub RzeŸniczak

Taki stan rzeczy sprawił, że Legia przystąpiła do skomasowanej ofensywy. Doskonałych szans na zdobycie gola zmarnowali Nemanja Nikolić oraz Guilherme. Pierwszego strzał z linii bramkowej wybił obrońca gości, drugi z kolei przymierzył w słupek. Od 56. minuty drużyna Stanisława Czerczesowa niespodziewanie musiała radzić sobie w osłabieniu. Czerwoną kartę otrzymał bowiem Ariel Borysiuk za faul na wychodzącym na czystą pozycję Michale Maku.

Aleksandar Prijovic, Rafa³ Janicki, Micha³ ChrapekGrająca w przewadze Lechia przejęła inicjatywę na boisku i z każdą upływającą minutą coraz częściej gościła w „szesnastce” warszawian, ale nie potrafiła przekuć swojej przewagi w zdobycz bramkową. Bohaterem drużyny prowadzonej przez Piotra Nowaka mógł zostać… Michał Mak, który zamiast skierować futbolówkę po uderzeniu „główką” do siatki, trafił poprzeczkę. W doliczonym czasie gry decydujący cios mogli zadać z kolei Wojskowi, ale po wrzutce z rogu Aleksandar Prijović po raz kolejny trafił w słupek.

Ostatecznie mecz, po pełnym emocji widowisku, zakończył się remisem. Podział punktów pozwoli Legii zachować pozycję lidera w ligowej tabeli. Jej przewaga nad drugim Piastem Gliwice może jednak stopnieć do jednego oczka w przypadku, gdy podopieczni Radoslava Latala pokonają jutro w wyjazdowym starciu Zagłębie Lubin. Lechia natomiast awansowała na 8. miejsce i po zakończeniu 29. kolejki może je stracić na rzecz Jagiellonii Białystok.