Ekstraklasa. Lech stracił fotel lidera! Warta wygrywa z Radomiakiem, a zabrzanie remisują z Rakowem

Niedzielne mecze 22. kolejki PKO BP Ekstraklasy przyniosły wiele zaskakujących rozstrzygnięć. Warta Poznań pokonała u siebie Radomiaka Radom (3:1), Górnik zremisował w Zabrzu z Rakowem Częstochowa (1:1), a Lechia Gdańsk ograła Lech Poznań (1:0). Dla „Kolejorza” oznacza to utratę pierwszego miejsca w tabeli.

Faworyt pierwszego spotkania wydawał się być jasny – Radomiak Radom zajmował 4. miejsce w ligowej tabeli, podczas gdy Warta znajdowała się tuż nad strefą spadkową. Jakby na potwierdzenie, to goście jako pierwsi wyszli na prowadzenie. Po rzucie rożnym piłka spadła pod nogi Dawida Abramowicza, który z bliskiej odległości wpakował ją do siatki. „Zieloni” odpowiedzieli tuż po zmianie stron. Jayson Papeau zagrał do Jana Grzesika, a ten płaskim uderzeniem doprowadził do remisu. Chwilę później Miguel Luis znalazł się sam na sam z Filipem Majchrowiczem i dał prowadzenie gospodarzom. Portugalski pomocnik był dobrze dysponowany, bowiem jeszcze w 53. minucie półwolejem ustalił wynik meczu. Dzięki zwycięstwu Warta oddaliła się od strefy spadkowej.

***

W Zabrzu pierwszy gol padł już w 4. minucie. „Górnicy” po składnej akcji znaleźli się w polu karnym Rakowa. Krzysztof Kubica podał do Piotra Krawczyka, a ten pewnie pokonał golkipera rywali. Częstochowianie ruszyli do odrabiania strat. Ich próby przez długi czas były jednak skutecznie powstrzymywane. W doliczonym do pierwszej połowy czasie arbiter musiał skorzystać z wideoweryfikacji, po której podyktował rzut karny dla przyjezdnych. Jego pewnym egzekutorem był Ivi Lopez. Po zmianie stron żadna ze stron nie była w stanie sfinalizować swoich akcji, przez co drużyny podzieliły się punktami.

***

Lech Poznań od początku spotkania w Gdańsku naciskał na swoich rywali, chcąc powrócić na pierwsze miejsce w ligowej tabeli. To bowiem wcześniej zabrała mu Pogoń Szczecin, wygrywając ze Stalą Mielec. W 10. minucie próba Lubomira Satki zatrzymała się na poprzeczce, a dobitka Antonio Milicia minęła słupek. Z kolei w pierwszej połowie o naporze ze strony gospodarzy nie mogło być mowy, ponieważ nie oddali oni ani jednego celnego strzału.

Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się. Poznaniacy tworzyli wiele sytuacji podbramkowych, ale brakowało im skuteczności. W 70. minucie goście wyszli na prowadzenie. Przy pomocy systemu VAR trafienie zostało jednak anulowane, gdyż Dawid Kownacki był na pozycji spalonej. Gospodarze pierwsze celne uderzenie oddali w 78. minucie. Drugie znalazło się już w siatce. W 86. minucie Filip Koperski po rzucie rożnym pokonał Filipa Bednarka, zapewniając gdańszczanom zwycięstwo i jednocześnie pozostawiając Lecha na drugim miejscu w tabeli.