Ekstraklasa: Jagiellonia znów zwycięska, Pogoń na łopatkach

W ostatnim sobotnim spotkaniu 12. kolejki TMobile Ekstraklasy piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali przed własną publicznością Pogoń Szczecin 5:0. Dwukrotnie na listę strzelców wpisali się: Mateusz Piątkowski oraz Nika Dzalamidze, a jedno trafienie dołożył Maciej Gajos. Tym samym podopieczni Michała Probierza zanotowali trzecią z rzędu ligową wygraną i awansowali na drugą pozycję w tabeli.

Dzisiejszy mecz uświetnił otwarcie nowego stadionu w Białymstoku. Obiekt mogący pomieścić 22 tysiące widzów został wzniesiony za około 250 mln złotych, a jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku od rozbiórki trybuny głównej i sektora gości.

***

Losy spotkania zostały rozstrzygnięte praktycznie jeszcze przed przerwą. Już w 10. minucie prowadzenie białostoczanom dał Maciej Gajos, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Niki Dzalamidze i przy wydatnej  „pomocy” obrońcy rywala pokonał bezradnie interweniującego Radosława Janukiewicza.

Na kolejnego gola swoich pupili kibice musieli czekać aż do 43. minuty. Wówczas po świetnej akcji i płaskiej centrze spod końcowej linii Marka Wasiluka do piłki dopadł Mateusz Piątkowski i efektownym strzałem „piętką” zmusił do kapitulacji bramkarza gości.

Chwilę później było już 3:0, a tym razem listę strzelców wpisał się Nika Dzalamidze. Gruzin wykończył dwójkową akcję Wasiluka z Piątkowskim, z bliskiej odległości kierując piłkę do siatki.

W drugiej połowie Jaga spokojnie kontrolowała sytuację na boisku, wyczekując na okazję do zadania kolejnego ciosu. Ta nadarzyła się w 66. minucie i została natychmiast wykorzystana. Maciej Gajos popisał się świetnym penetrującym podaniem do Dzalamidze, a ten w sytuacji sam na sam nie dał najmniejszych szans Janukiewiczowi.

To nie był jednak koniec strzeleckich popisów piłkarzy Michała Probierza. Rozbitych gości dobił w 81. minucie Mateusz Piątkowski, który atomowym uderzeniem z kilkunastu metrów wpakował futbolówkę do siatki i tym samym ustalił wynik spotkania na 5:0 dla Jagiellonii.

Dla białostoczan była to już trzecia ligowa wygrana z rzędu i z dorobkiem dwudziestu trzech punktów plasują się obecnie na drugiej pozycji w tabeli. Portowcy zaś zanotowali czwartą porażkę w trwającym sezonie. Z szesnastoma oczkami na koncie zajmują obecnie dziesiątą lokatę.

Jagiellonia Białystok Pogoń Szczecin 5:0

Maciej Gajos 10’ Mateusz Piątkowski 43’ 81’ Nika Dzalamidze 45’ 66’

Jagiellonia: Bartłomiej Drągowski – Filip Modelski, Sebastian Madera, Michał Pazdan, Marek Wasiluk – Maciej Gajos (Przemysław Frankowski 83’), Rafał Grzyb – Nika Dzalamidze, Przemysław Mystkowski (Taras Romanczuk 62’), Patryk Tuszyński – Mateusz Piątkowski (Jan Pawłowski 86’)

Pogoń: Radosław Janukiewicz – Sebastian Rudol (Hernani 46’), Wojciech Golla, Maciej Dąbrowski, Tomasz Lisowski – Maksymilian Rogalski, Rafał Murawski – Patryk Małecki, Takuya Murayama, Ricardo Nunes (Kamil Wojtkowski 58’) – Filip Kozłowski (Jakub Bąk 64’)

Żółte kartki: Michał Pazdan, Filip Modelski (Jagiellonia) oraz Maksymilian Rogalski, Ricardo Nunes (Pogoń)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)