Ekstraklasa. Cenne zwycięstwo Jagiellonii, Novikovas bohaterem meczu

Jagiellonia Białystok po trzech porażkach z rzędu w końcu zwycięska w meczu Lotto Ekstraklasy. Zespół z Podlasia odniósł cenną wygraną, pokonując na wyjeździe Koronę Kielce 3:0 w spotkaniu 32. kolejki grupy mistrzowskiej. Bohaterem ekipy Ireneusza Mamrota został Arvydas Novikovas, który po wejściu z ławki rezerwowych zaliczył asystę, a następnie zdobył dwie bramki.

Zespół z Białegostoku w ostatnich tygodniach nie miał dobrej passy. Jaga w dwóch ostatnich kolejkach sezonu zasadniczego przegrała z Zagłębiem oraz Wisłą Płock. Dodatkowo rywalizację w grupie mistrzowskiej rozpoczęła od porażki u siebie z Górnikiem Zabrze. Dużo lepiej wiodło się Koronie Kielce, która przed tygodniem – jako pierwszy zespół w tym sezonie – pokonał Lecha Poznań na jego stadionie.

Jako pierwsi w tym meczu groźniej zaatakowała Korona. W 14. minucie akcję gospodarzy strzałem na bramkę wykończył Ivan Jukić, jednak Marian Kelemen pewnie obronił. W 23. minucie po centrze Gorana Cvijanovicia z pięciu metrów główkował Jukić, jednak bramkarz Jagi zdołał wybić futbolówkę nogą na linii bramkowej. To były w zasadzie jedyne ciekawsze momenty pierwszej części gry, która szczególnie w wykonaniu gości była bardzo słaba.

W 50. minucie bardzo dobrą kontrę wyprowadzili białostoczanie. Zagranie na wolne pole otrzymał Dejan Lazarević, jednak Słoweniec będąc w polu karnym Korony za długo zwlekał z uderzeniem i został zablokowany przez wracającego Pape Diawa. To był sygnał ostrzegawczy dla gospodarzy. W 60. minucie za Lazarevicia na boisku pojawił się Arvydas Novikovas. To był kluczowy moment spotkania. Już trzy minuty później litewski skrzydłowy z prawej strony boiska zagrał w pole karne do Romana Bezjaka, który wyprowadził Jagiellonię na prowadzenie.

W 71. minucie przyjezdni mieli już dwa gole przewagi. Novikovas rozegrał klepkę z Martinem Pospisilem, wbiegł w pole karne kielczan i strzałem w krótki róg pokonał Matthiasa Hamrola. W 76. minucie w końcu spróbowali odpowiedzieć złocisto-krwiści. Do centry z lewej strony boiska wyskoczył Nika Kaczarawa, jednak jego uderzenie głową pod poprzeczkę zdołał wybić na rzut rożny Marian Kelemen.

W 87. minucie sędzia przyznał rzut karny dla gości. Do jedenastki podszedł Novikovas, jednak Litwina za bardzo poniosła fantazja. Uderzył podcinką, jednak bramkarz rywali stał do końca na nogach i bez problemu interweniował. Skrzydłowy Jagiellonii zrehabilitował się za tę sytuację kilkadziesiąt sekund później. Na bramkę Korony strzelał Karol Świderski, a Matthias Hamrol odbił piłkę wprost pod nogi Novikovasa, który spokojnie umieścił ją w siatce.

Jagiellonia, dzięki wygranej, umocniła się na drugim miejscu w ligowej tabeli. Białostoczanie tracą tylko jeden punkt do liderującego Lecha Poznań. Korona natomiast plasuje się na szóstej pozycji w stawce grupy mistrzowskiej.