Bundesliga: Lewy pożegnał się z Signal Iduna Park

W spotkaniu 33. kolejki niemieckiej Bundesligi Borussia Dortmund pokonała na własnym stadionie TSG Hoffenheim 3:2, a jedną z bramek dla gospodarzy strzelił Łukasz Piszczek. Dla Roberta Lewandowskiego był to ostatni mecz na Signal Iduna Park w barwach BVB.

Dzisiejszy mecz przeciwko Hoffenheim był szczególnym wydarzeniem dla Roberta Lewandowskiego. Napastnik BVB rozegrał bowiem swoje ostatnie spotkanie w drużynie Jürgena Kloppa na Signal Iduna Park. Jego debiut na mogącym pomieścić ponad 80 tysięcy widzów obiekcie miał miejsce 19 sierpnia 2010 roku w meczu kwalifikacyjnym do Ligi Europy przeciwko azerskiemu Karabach Agdam (4:0). Pierwszą bramkę na tym stadionie strzelił miesiąc później, pokonując bramkarza Kaiserslautern. Łącznie Lewy zagrał w Dortmundzie 86 razy i zdobył 55 goli. Natomiast poza własnym boiskiemwystąpił w 99 meczach i strzelił 46 bramek.

Samo spotkanie od mocnego uderzenia rozpoczęli przyjezdni. Podopieczni Markusa Gisdola już po pięciu minutach objęli prowadzenie. Strzelcem bramki okazał się Roberto Firmino, który wykorzystał podanie od Fabiana Johnsona i precyzyjnym uderzeniem z kilku metrów umieścił piłkę w siatce rywali.

Borussia jeszcze przed przerwą odpowiedziała aż trzykrotnie i to w odstępie zaledwie pięciu minut. Na listę strzelców wpisywali się kolejno: Kevin Grosskreutz, Henrich Mchitarjan oraz Łukasz Piszczek. Dla tego ostatniego było to drugie trafienie w obecnym sezonie.

Po zmianie stron przez dłuższy czas żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie klarownej sytuacji pod bramką przeciwnika. Nieco więcej z gry mieli goście, którzy w końcu dopięli swego. W 66. minucie Nikklas Sülle zdecydował się na potężny strzał z dystansu i przy wydatnej „pomocy” Romana Weidenfellera futbolówka znalazła drogę do siatki gospodarzy.

To jednak było wszystko na co było stać przyjezdnych i ostatecznie trzy punkty powędrowały na konto Borussii, która już wcześniej zapewniła sobie tytuł wicemistrza Niemiec. Hoffenheim natomiast mimo porażki z BVB pozostało na dziewiątej pozycji w ligowej tabeli.

Borussia Dortmund TSG Hoffenheim 3:2

Grosskreutz 29’ Mchitarjan 31’ Piszczek 34’ – Firmino 5’ Süle 66’

Borussia: Weidenfeller – Piszczek, Papastathopoulos, Hummels, Schmelzer – Jojić, Sahin -Grosskreutz, Mchitarjan (Hofmann 81’), Reus (Aubameyang 76’) – Lewandowski (Schieber 90’)

Hoffenheim: Grahl – Johnson, Abraham, Süle, Beck – Rudy, Strobl (Nazario 85’), Polański (Gyau 61’) – Firmino – Volland, Elyounoussi (Salihović 54’)

W pozostałych spotkaniach 33. kolejki obyło się bez większych niespodzianek. Swoje mecze pewnie wygrywali faworyci – Bayern Monachium rozbił na wyjeździe walczący o utrzymanie Hamburger SV 4:1, Schalke w pokonanym polu zostawiło Freiburg zwyciężając 2:0, a Bayer Leverkusen w takim samym stosunku ograł Eintracht Frankfurt.