Znak nadziei

Z ks. abp. Rino Fisichellą, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, rozmawia Agnieszka Gracz

Ekscelencjo, jakie znaczenie ma akt zawierzenia świata Matce Bożej z Fatimy, którego dokonał Ojciec Święty?

– Naszym pragnieniem było przygotowanie w Roku Wiary wydarzenia poświęconego Matce Bożej, związanego z pobożnością i kultem, jakim otaczana jest Maryja w Kościele powszechnym. Stąd również uroczystości 12 i 13 października, którym towarzyszą słowa: „Błogosławiona jesteś, ponieważ uwierzyłaś”. Na to szczególne wydarzenie została przywieziona oryginalna figura Matki Bożej z sanktuarium w Fatimie. Nie przypadkiem też data aktu zawierzenia to niedziela, 13 października. W tym dniu w 1917 roku Matka Boża po raz ostatni objawiła się Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi, trojgu dzieciom z Fatimy, którym pozostawiła swoje przesłanie. Symbolicznie chcieliśmy powrócić do tego wydarzenia z naszej historii i przypomnieć również treść tego orędzia, które jest nieustannym wezwaniem do modlitwy, szczególnie różańcowej, oraz wezwaniem do pokuty i nawrócenia.

W jaki sposób Maryja wspiera wiernych Kościoła?

– Maryja jako przewodniczka na drodze wiary, sama niesie Chrystusa i pozwala nam poznać swojego Syna. Maryja pozostaje ikoną ludzkości, która wierzy w Jezusa, Maryja pozostaje najbardziej widocznym znakiem… Nie przypadkiem z pokolenia na pokolenie nazywamy ją błogosławioną. Wiara Matki Jezusa to również znak, który wzywa nas do głębszego spojrzenia na naszą wiarę. Akt zawierzenia w Roku Wiary, czasie poświęconym szczególnie na ożywienie naszej wiary, oznacza ofiarowanie chrześcijanom raz jeszcze ikony Matki Bożej jako wzoru, jako pierwszej, która uwierzyła.

Jakich owoców możemy się spodziewać po tym akcie zawierzenia Matce Bożej?

– To owoce, jakie będą pochodzić z łaski Bożej, z modlitwy wiernych, by Maryja orędowała u Boga w intencji ich próśb. Owoce przemiany naszych serc, naszego zachowana i stylu życia, naszego nawrócenia. Jeśli dziś znajdujemy się w sytuacji kryzysu, to jest właśnie gorzki owoc naszego stylu życia. Kryzys to nie tylko kryzys ekonomiczny czy gospodarczy, który też ma swoje źródło w pewnej mentalności. Kryzys, jakiego doświadczamy, jaki przeżywamy, to kryzys antropologiczny – to człowiek przechodzi kryzys. Tak więc właśnie ten człowiek wezwany jest do rewizji dotychczasowego stylu życia. Przesłanie z Fatimy, podobnie jak i inne objawienia Matki Bożej, kierują nas do źródła Ewangelii i do przemiany naszego serca.

Ekscelencjo, Rok Wiary zbliża się ku końcowi, można już dokonać jego pierwszego podsumowania?

– To bilans bardzo pozytywny, ponieważ Rok Wiary i inicjatywy rozpoczęte w tym czasie dały impuls do podejmowania kolejnych konkretnych zadań w przestrzeni nowej ewangelizacji. W jednej z diecezji nieopodal Rzymu tuż po zakończeniu Roku Wiary rozpocznie się Rok Maryjny, w innych Kościołach lokalnych rozpoczyna się rok poświęcony nadziei chrześcijańskiej. Tak więc Rok Wiary, jaki zapowiedział i rozpoczął Benedykt XVI, przyczynił się nie tylko do ożywienia wiary chrześcijan. Świadectwo tej wiary i obecności w życiu Kościoła mogliśmy zobaczyć tutaj, w Rzymie, podczas wielu uroczystości i proponowanych inicjatyw. To ożywienie przeniosło się również na życie codzienne wielu ludzi i wspólnot katolickich, chrześcijańskich, które w głęboki sposób przeżywają wiarę. W ciągu całego minionego roku przygotowywaliśmy m.in. katechezy dotyczące refleksji posoborowych, spójności między wyznawaną wiarą a dawanym świadectwem. Sądzę, że w tej perspektywie to wielki wzrost dla wspólnoty chrześcijańskiej. Do Rzymu przybyło w tym czasie siedem milionów pielgrzymów, takie są liczby wiernych, którzy zgłosili swoje pielgrzymki w naszej dykasterii, nie licząc tych, którzy prywatnie przybywali do grobu Świętego Piotra.

Na jakie przestrzenie położono nacisk?

– Jednymi z kluczowych miejsc ewangelizowania były rodzina i parafia. Jest tutaj pewna logika. W minionym roku w Mediolanie odbyło się spotkanie rodzin z całego świata. Teraz zbliża się również wielkie wydarzenie, dzień rodzin, który rozpocznie się pod koniec października. I także w minionych dniach Ojciec Święty znów przypomniał nam o znaczeniu rodziny, ogłaszając synod w przyszłym roku, także poświęcony kwestiom dotyczącym rodziny. Rok Wiary ponownie przypomniał nam o znaczeniu zaistnienia w centrum życia społecznego właśnie rodziny. Jest ona bardzo ważną przestrzenią na drodze nowej ewangelizacji.

Dziękuję za rozmowę.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl