fot. Monika Bilska

Przy Sercu Maryi

Radio Maryja jest darem Matki Bożej dla Polski. Rozpoczęliśmy przygotowania do 30. rocznicy jego powstania.

Jako Rodzina Radia Maryja podejmujemy duchowe przygotowania do przypadającej w tym roku w grudniu 30. rocznicy powstania Radia Maryja. Inaugurującemu nabożeństwu w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny przewodniczył w sobotę w Toruniu o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

– Maryjo, chcemy wynagradzać w tę pierwszą sobotę, Twoją sobotę, za wszystkie zniewagi, jakich doznajesz od ludzi pogubionych, zwiedzionych przez złego. Chcemy wyciągać ciernie z Twojego serca – mówił założyciel toruńskiej rozgłośni.

Dziękując Matce Najświętszej za Radio Maryja, przypominał słowa św. Jana Pawła II: „Nie spodziewała się Matka Boska, że będzie mówiła przez Radio”.

– Rzeczywiście Ty działasz, posługując się ludźmi. Dziękujemy Ci za te 30 lat. Za to natchnienie, by podjąć się tego dzieła, które wydawało się wtedy niewyobrażalne, niemożliwe, żeby przekroczyć próg nadziei wbrew wszelkiej nadziei. Powstało, bo Ty działałaś i działasz przez ludzi, przez swoje dzieci – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Nowenna dziękczynna przed 30-leciem Radia Maryja będzie podejmowana w kolejne pierwsze soboty miesiąca w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Misją rozgłośni – katolickiego głosu w naszych domach, jest otwieranie człowieka na Pana Boga, pogłębianie wiary, ewangelizacja i krzewienie miłości do Ojczyzny.

– Radio Maryja jest centrum, które potrafi ukazywać właściwy kierunek działania i źródło ufności. Jest to więc rola wyjątkowa, którą podejmuje od samego początku swojej działalności. Przez to dodaje nadziei i sił w walce z rozprzestrzeniającym się złem – podkreśla prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL.

Nowenna przed jubileuszem Radia Maryja to także czas wsłuchiwania się w słowa św. Jana Pawła II. Na początek przywołany został fragment przemówienia, które Ojciec Święty wypowiedział w czasie pierwszego spotkania z Rodziną Radia Maryja w bazylice św. Piotra 3 marca 1994 roku.

Znak wierności

Ojciec Święty mówił wówczas o roli, jaką Radio Maryja pełni w dziele ewangelizacji. Papież zaznaczył, że bogaty i wszechstronny program Radia Maryja, który wychodzi naprzeciw podstawowym potrzebom człowieka, z uwzględnieniem przede wszystkim potrzeb religijnych, jest „znakiem szczerego umiłowania Kościoła i głębokiego zrozumienia jego misji przepowiadania, ewangelizacji”.

Jan Paweł II podkreślał, że Radio Maryja ma swój szczególny wkład w dzieło ewangelizacji, budując rodzinę „Bogiem silną”, wychowując społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie, do „cywilizacji miłości”.

– Działalność Radia Maryja, jego program przepełniony modlitwą służy temu, aby rodziny były Bogiem silne. To w obecnych czasach misja najważniejsza, gdy widzimy, że spełnia się zapowiedź, o której mówiła Siostra Łucja, widząca z Fatimy: „ostateczna bitwa między Panem a królestwem szatana będzie o małżeństwo i rodzinę” – zauważa ks. bp Ignacy Dec ze Świdnicy, długoletni przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

Jak zaznacza, dzisiaj celem ataków rewolucji neomarksistowskiej, która przechodzi przez Europę i świat, jest rodzina oparta na sakramentalnym małżeństwie.

– Ideologia gender, środowiska LGBT chcą narzucić wizję świata bez wartości chrześcijańskich, udaje im się osiągać sukcesy w wielu niegdyś katolickich krajach Europy. Jestem przekonany, że dzięki Radiu Maryja Polska wobec naporu zła trwa przy Chrystusie. Dlatego nieoceniony jest wkład Radia Maryja w dzieło ewangelizacji, w obronę rodziny, wartości chrześcijańskich, które są atakowane. Radio Maryja jest darem Maryi dla Polski – ocenia ks. bp Ignacy Dec.

Posługuj się nami

Radio Maryja z pomocą Matki Bożej głosi królestwo Boże, królestwo prawdy, sprawiedliwości, miłości, pokoju.

– Matko Najświętsza, posługuj się nami, abyśmy pomogli Ci wszystkich doprowadzić do Ciebie, uratować wszystkie ludzkie dusze, aby nikt nie zginął. Posługuj się nami, ażeby Polska była Twoim Królestwem, ażeby Polacy, wszędzie gdzie są na świecie, byli Twoimi świadkami – modlił się w sobotę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektor Radia Maryja, podejmując rozważania tajemnic różańcowych, zaznaczył, że Maryja, tak jak poszła do Elżbiety, idzie przez wieki do ludzkości, by wszystkich przyprowadzić do Jezusa.

– Przychodzisz także w tym sanktuarium, przyszłaś tutaj w Janie Pawle II. On Ciebie nam tu przyniósł, jesteś w tym obrazie, przed którym on cały pontyfikat modlił się w swojej prywatnej kaplicy – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CsSR.

Zwrócił uwagę, że w obecnych czasach wielkiego odstępstwa od Ewangelii Jezus dokonuje cudów eucharystycznych.

– Świat odchodzi od Ciebie. Jak mówił Twój sługa św. Jan Paweł II, na świecie istnieją centrale antyewangelizacyjne, centrale ukryte, które cały czas prowadzą antyewangelizacyjne działania na przeróżne sposoby, wykorzystując media, struktury administracyjne, polityczne, żeby oderwać ludzi od Boga. Pokazujesz, że Jesteś – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Jesteś żywy i prawdziwy, jesteś z nami, czekasz na nas w każdym tabernakulum – mówił.

Szatańskie ataki

Maryja pragnie, aby Ewangelia była głoszona wszędzie. W tę misję wpisuje się działalność Radia Maryja.

– Dziękujemy Ci [Maryjo] za tę możliwość głoszenia tu, z Torunia, z tego miasta Kopernika, o którym mówią, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Z tego miasta idzie głos wstrzymujący zło, poruszający serca i sumienia, żeby wszyscy byli Boży – zaznaczył w czasie modlitwy nowennowej o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dlatego że Radio Maryja jest głosem poruszającym nieustannie serca i sumienia, wciąż jest atakowane, a nienawiść wymierzona w nie ma wymiar wręcz szatański.

– Ataki na Radio Maryja mają różne źródła, na pewno najgłębszym z nich jest nienawiść w wymiarze szatańskim. Widzimy, że od początku w Radio Maryja wymierzona jest permanentna nienawiść. To nie jest normalne, to jest diabelskie działanie. Ta nienawiść wobec Radia Maryja potwierdza, jak ważną pełni ono rolę w głoszeniu królestwa Bożego – zauważa prof. dr hab. Piotr Jaroszyński.

Podkreśla, że zło, które osacza współczesnego człowieka, społeczeństwa, narody, całą ziemię, jest niewyobrażalnie duże. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

– W tej sytuacji bardzo ważne jest, aby nie ulegać apatii, poczuciu bezsilności czy iść na oślep, trzeba szukać oparcia w najwyższym Dobru. Dzięki temu odniesieniu do najwyższego Dobra człowiek odzyskuje siłę, nadzieję, widzi sens życia – akcentuje kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL.

Zaproszeni są wszyscy

Kolejny dzień nowenny przed 30. rocznicą powstania Radia Maryja przypadnie w pierwszą sobotę kwietnia – w Wielką Sobotę. W godz. od 12.00 do 13.00 modlić się będziemy w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. To szczególny czas dziękczynienia za Radio Maryja, prośby o opiekę, ale także wynagradzania zniewag, bluźnierstw, które ranią Niepokalane Serce Maryi.

W nowennie połączonej z nabożeństwem pierwszej soboty miesiąca można uczestniczyć poprzez transmisje w Radiu Maryja i Telewizji Trwam oraz on-line na stronie sanktuarium.

„Nasz Dziennik”/radiomaryja.pl

 

 

 

 

drukuj