fot. Betlejem w Polsce

Podsumowanie III edycji charytatywnej trasy koncertowej „Betlejem w Polsce”

W styczniu br. zakończyła się trzecia edycja największej w kraju charytatywnej trasy koncertowej „Betlejem w Polsce”. Na scenach 13 miast rozbrzmiały 24 premierowe kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata. Interpretowało je wokalnie i muzycznie niemal 30 artystów. Muzycznej podróży towarzyszyła akcja charytatywna „Ambasador Miłosierdzia”. Dochód z koncertów – blisko 1 150 000 złotych – został przeznaczony na wsparcie dla potrzebujących.  

Dzięki „Betlejem w Polsce odbiorcy uświadamiają sobie, jak globalnym doświadczeniem – zarówno w sensie historycznym, jak i w wymiarze kulturowym i geograficznym, jest przyjście Jezusa na świat. Równocześnie jednak przedsięwzięcie odwołuje się do naszego bardzo osobistego, indywidualnego, czy wręcz intymnego sposobu przeżywania świątecznego czasu. Podczas koncertów słuchamy kolęd z całego świata, wydobywanych nawet z zamierzchłej przeszłości i z kultur, których ślady niełatwo już odnaleźć na mapie współczesnego świata, ale jednocześnie mamy przeświadczenie o bliskości między nami i ludźmi z minionych epok w sposobie odczuwania Bożego Narodzenia.

Koncerty tworzą otwartą przestrzeń dialogu, na jaki składa się wielogłos kultur, dla których przyjście Boga na świat jest punktem referencyjnym. Uczestnicząc w „Betlejem w Polsce”, uświadamiamy sobie zatem, że dla ludzi w najodleglejszych zakątkach świata i w najdalszych czasach Dobra Nowina była i jest równie ważna, podobnie jak dla nas. Jednak ta “powszechność” Bożego Narodzenia w niczym nie zmienia faktu, jak bardzo jest ono “nasze” – osobiście przeżywane, indywidualnie pojmowane.

Na scenie „Betlejem w Polsce” 2018/2019 spotkali się przedstawiciele aż siedmiu różnych kultur. Co jednak równie istotne, spotkali się także wykonawcy o czasem bardzo odmiennych osobowościach artystycznych. Głosy żeńskie reprezentowały: Grażyna Łobaszewska, Antonina Krzysztoń, Bovska, Katarzyna Broda-Firla, Agnieszka Musiał, Zuzanna Malisz i Dana Vynnytska. Wokalistki tworzą w różnych gatunkach muzycznych, uosabiają różne sposoby śpiewania i ujawniają odmienną wrażliwość artystyczną. W podobne spectrum możliwości ułożyły się głosy męskie: Józef Broda, Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek, Mate.O, Adam Krylik.

Podczas trzeciej edycji „Betlejem w Polsce” doszło również do spotkania instrumentalistów o bardzo różnej proweniencji – nie tylko muzycznej, ale także geograficznej i kulturowej. W tym roku szczególnie wyraziście zabrzmiały tony folkowe. Inspiracje kulturą regionalną słuchać było w muzyce Kapeli Maliszów, zaś styl bałkańsko-orientalny w żywiołowości grania Fanfary Moldovy z Rumunii. Przenikanie się brzmień na pograniczach różnych kultur i inspiracji dopełniała także gra jazzowego Atom String Quartet oraz Międzynarodowego Zespołu Muzycznego pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego. Te pozornie ze sobą niespójne brzmienia nie tylko się uzupełniały, ale także stworzyły rodzaj nowej harmonii, w której każdy element otwierał kolejne przestrzenie dla wzajemnych inspiracji. Ten “polifoniczny dialog”, jaki odbywał się między instrumentalistami na scenie, okazał się wehikułem muzycznym zdolnym przenosić słuchacza w odległe czasy i na dalekie kontynenty. W ten sposób muzyka raz jeszcze dowiodła, że jest “najdoskonalszą ze sztuk” – potrafi opowiadać o narodzeniu Syna Bożego bez słów i tworzyć emocjonalny pejzaż Betlejem bez pomocy obrazu.

W każdym z 13 miast artystów witała świątecznie nastrojona publiczność. Na koncerty przychodzili młodzi i starsi, wielopokoleniowe rodziny, ludzie samotni; wierzący i niewierzący. Tak, jak przy polskim wigilijnym stole – znalazło się tam miejsce dla każdego. Podczas tych niezwykłych koncertów nie tylko ważna była muzyka i przekaz artystyczny, ale przede wszystkim relacje i emocje międzyludzkie. Dzięki nim rodziła się wielka betlejemska wspólnota, którą tworzyli ludzie sobie bliscy, ale i dalsi; czasem osoby zupełnie sobie obce. Koncerty „Betlejem w Polsce” 2018/2019 stały się piękną płaszczyzną ogólnopolskiego spotkania tych wszystkich, którzy pragną kontynuować i pielęgnować tradycję Bożego Narodzenia; którzy chcą nieść pomoc potrzebującym; którzy chcą głosić pokój.

 

Betlejem w Polsce/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl