Ks. kard. Maradiaga o toruńskiej świątyni

GENIALNA INICJATYWA – tak określił budowę kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wraz z Kaplicą Pamięci w Toruniu kard. Óscar Maradiaga, koordynator komisji kardynałów doradców Ojca Świętego Franciszka.

W wywiadzie dla Radia Maryja ksiądz kardynał powiedział: „Wydaje mi się, że jest to inicjatywa genialna. Dlaczego? Otóż święty papież Jan Paweł II jest tym, który rozpowszechnił nabożeństwo do Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, która jest właśnie Gwiazdą, to znaczy punktem odniesienia i punktem wskazującym kierunek dla świata, który czasem kroczy zdezorientowany, bez jasnego kierunku. Po drugie, myślę, że wspominanie męczenników naszych czasów to jest wielki obowiązek wszystkich nas ochrzczonych. A przede wszystkim zobaczenie w jaki sposób uratowali oni tak wiele osób od tej masakry, od tej strasznej zbrodni jaką była Zagłada. A to, że w gronie osób ratujących jest ponad 1000 kapłanów, to jest coś czego nigdy nie można zapomnieć. Myślę, że wotywna kaplica sprawi, że zachowa się pamięć połączona z wielką wdzięcznością dla tych męczenników”.

Odpowiedź na Apel Radia Maryja o zgłaszanie Polaków ratujących Żydów do Kaplicy Pamięci przeszła wszelkie przypuszczenia. Przeprowadzono dotąd ponad 10 000 wywiadów o łącznej długości ponad 130 000 minut. Z każdego wywiadu wyłania się średnio trzy nazwiska pomagających i tyle samo uratowanych. Ponadto katalogowana jest korespondencja, która liczy obecnie kilka tysięcy listów, w tym bardzo wiele zdjęć.

Taki odzew na wspomniany Apel jest świadectwem szerokiego zakresu pomocy udzielanej z narażeniem życia. Z zebranego materiały wyłania się złożony obraz wspólnej historii, czasem niełatwej, co tym bardziej podkreśla fakt bohaterskiej postawy tak wielu osób, o których dotąd nikt nie pamiętał. Jak wiadomo, już prawie 70 lat po II wojnie światowej nie ma pomnika na skalę ogólnopolską, który by upamiętnił osoby ryzykujące swoje życie i życie swych rodzin, aby ocalić drugiego człowieka. Kaplica Pamięci wypełni tę lukę.

W związku z tym, że jest coraz mniej osób, które mają wiedzę nt. Polaków ratujących Żydów stąd serdeczna prośba, aby dalej telefonowano i składano relacje na ten temat. Jeśli teraz nie zostaną zgłoszeni ci bohaterowie, to nieodwracalnie straci się ważną część pamięci narodowej.

 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik/TV Trwam News


Informacje o Polakach ratujących Żydów można zgłaszać pod numerem tel. 609 498 523 albo 609 002 482 lub przesyłać na adres: Radio Maryja, ul. Żwirki i Wigury 80, 87-100 Toruń, z dopiskiem na kopercie: Kaplica Pamięci, lub na adres e-mail: relacje@kaplicapamieci.pl.

drukuj