Dla cywilizacji miłosierdzia

Ekscelencjo, już wkrótce Telewizji Trwam zostaną przekazane relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Jak zrodził się ten pomysł?

– Pomysł przekazania relikwii bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny, zrodził się podczas wizyty „ad limina” w Rzymie. Data wejścia na multipleks Telewizji Trwam jednoznacznie skojarzyła mi się z datą śmierci bł. ks. Michała. To skojarzenie gdzieś kiełkowało w mojej głowie. Na antenie Radia Maryja, podczas „Rozmów niedokończonych”, wspomniał o tym również ks. prof. Tadeusz Guz. Gdy w Rzymie po wizycie „ad limina” rozmawiałem z o. Tadeuszem Rydzykiem, zorientowaliśmy się, że obaj w tej dacie widzimy znak Boży. Bez wątpienia w naszym sanktuarium w Białymstoku, gdzie znajduje się grób ks. Michała, podejmowano również intencję związaną z Telewizją Trwam i jej wejściem na multipleks. Jednak na pewno nie wiemy, że to za jego przyczyną Telewizja otrzymała oczekiwany multipleks. Zbieżność dat jest jednak wyraźnym znakiem. Ksiądz Sopoćko zmarł 15 lutego 1975 roku, w dniu imienin św. Faustyna – patrona s. Faustyny, i to właśnie 15 lutego obchodzimy wspomnienie bł. ks. Michała po jego wyniesieniu na ołtarze.

Na ten fakt zwrócił także uwagę ks. abp Edward Ozorowski w kazaniu, które wygłosił w Rzymie podczas Mszy św. w kościele Ojców Redemptorystów. Uczestniczył w niej również o. Tadeusz Rydzyk.

I tak od słowa do słowa ustaliliśmy, że przywiozę relikwie bł. ks. Sopoćki na Mszę św. inaugurującą nadawanie tej Telewizji na multipleksie. Relikwie pierwszego stopnia – fragment kości z żebra w relikwiarzu w kształcie krzyża – złożymy na ołtarzu w czasie Eucharystii.

Obie postaci, i św. s. Faustyna, której relikwie także zostaną przekazane Telewizji Trwam, i ks. Sopoćko, to Apostołowie Miłosierdzia Bożego. Ten fakt również daje jasne skojarzenie…

– Do tych dwojga apostołów dołącza jeszcze bł. Jan Paweł II. Podczas spotkania z biskupami pytaliśmy Ojca Świętego Franciszka, jak postrzega kult Miłosierdzia Bożego. Powiedział, że nasze czasy to czasy Miłosierdzia Bożego. Niewątpliwie potrzeba bardzo wyraźnie głosić i świadczyć o Bożym Miłosierdziu, jak też zwracać się do Niego. Media mają swój szczególny wpływ na kształtowanie cywilizacji miłosierdzia. Zresztą w nauczaniu Papieża Franciszka bardzo często pojawia się motyw miłosierdzia. Potrzebujemy w czasach współczesnych wołania do Bożego Miłosierdzia. I myślę, że zarówno Telewizja Trwam, jak i Radio Maryja służą tej sprawie dobra w Kościele, w świecie. Podejmują problemy dotyczące różnego rodzaju biedy i zagrożeń. A poprzez to eksponują temat Bożego Miłosierdzia. Dzieła prowadzone przez te media są dziełami miłosierdzia. Stąd bł. ks. Michał i s. Faustyna w jakiś sposób im patronują.

Błogosławiony Michał Sopoćko był profesorem, pastoralistą, miał wykłady z homiletyki i – gdy to tylko było możliwe – wskazywał na różne środki służące przekazowi Ewangelii. Sam w radiu wygłaszał swoje konferencje. Był otwarty na media, stąd też jego działalność komponuje się z działalnością Telewizji Trwam i Radia Maryja. Można go postrzegać jako osobę, która była otwarta na wszelkie współczesne środki przekazu. Dlatego też w pewien sposób patronuje tym dziełom, gdyż zawsze był gorliwym apostołem Bożej prawdy, Bożego Miłosierdzia.

Dziękuję za rozmowę.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl