Życzenia świąteczne ks. abp Józefa Zawitkowskiego z Łowicza

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica.
Czcigodni i kochani bardzo, pozwólcie żebym nie był intruzem ale chcę być z wami przy świątecznym, wigilijnym stole. Bo ksiądz to jest takie stworzenie, które ma plebanię, rezydencję, ale nie ma domu. I tak chodzi i słucha, „gdzieś ludzie śpiewają”, tam wstępuje, bo ludzie są dobrzy. Wieczór wigilijny jest takim spełnieniem tęsknoty adwentowej, gdzie jadą tysiące, setki kilometrów, po to, żeby komuś powiedzieć „bardzo cię kocham”. I żeby usłyszeć od kogoś „bardzo cię kocham”. W roku, który jest rokiem św. Pawła mam takie jedno przeżycie, którym się pragnę podzielić jak opłatkiem. Wielki Apostoł, św. Paweł był po raz trzeci w więzieniu w Mamertynie skąd już nie wychodzi żywym. Stamtąd pisze list do swojego umiłowanego syna – tak nazywał Tymoteusza – młodego kapłana, którego wyświęcił. „Przyjedź do mnie. Chciałbym cię zobaczyć. Chciałbym zobaczyć twoją wiarę, której nauczyłeś się od babci Loidz i od mamy Eunice”. Wielki Paweł nie pyta o nic, o tytuły, o sukcesy. Pyta „Tymoteuszy, umiłowany synu mój, czy zachowałeś wiarę, którą dała ci babcia i mama?”. To ja też stawiam sobie i każdemu z was pytanie, „czy masz taką wiarę, której nauczyłeś się w domu?”. A znakiem tej wiary jest dzisiejsze przeżycie łamania się opłatkiem. Ja wiem skąd to się wzięło. „Oni trwali na modlitwie i na łamaniu chleba”. A mama przygotowuje tak, jak jest na ołtarzu. Jest biały obrus, a potem jest sianko, a przykryte jest serwetką, bo „owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie”, a On jest „dobry jak chleb”. Co to znaczy łamać się opłatkiem? To znaczy bez słów powiedzieć: „gdybym miał ostatni kawałek chleba, to się z tobą podzielę. Wiesz co to znaczy? Że cię bardzo kocham”. Niech to na święta wystarczy.
A ja życzę wszystkim, żeby przez łzy potrafili sobie powiedzieć… albo bez słów, sercem sobie powiedzieć tak dużo, dużo dobrych rzeczy. Żeby to starczyło na cały rok. I jeszcze czegoś życzę – dużo radości kolędowych i trochę śniegu.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Zostańcie z Bogiem.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl