fot. PAP/EPA

Zmiany w kalendarzu liturgicznym. Papież dodał nowych świętych

Papież Franciszek dokonał zmian w Ogólnym Kalendarzu Rzymskim, który ustala święta i wspomnienia liturgiczne dla całego Kościoła obrządku łacińskiego. Ojciec Święty wpisał do niego wspomnienia sześciorga świętych.

Troje z nich to doktorzy Kościoła. Są to: Grzegorz z Nareku, wielki mistyk, teolog, uczony i poeta Kościoła ormiańskiego, żyjący na przełomie IX i X w.; Jan z Avili, hiszpański mistyk i teolog z XVI w.; Hildegarda z Bingen, niemiecka benedyktynka, mistyczka i kompozytorka żyjąca na przełomie XI i XII w.

Uzasadniając włączenie trojga świętych do kalendarza rzymskiego, Kongregacja ds. Kultu Bożego zauważa, że świętość łączy się z wiedzą oraz poznaniem spraw Bożych i ludzkich. W sposób szczególny dotyczy to świętych, którzy uzyskali tytuł doktora Kościoła. Ich mądrość jest przeznaczona nie tylko dla nich, lecz dla całej wspólnoty eklezjalnej.

Wspomnienia będą obchodzone w następujące dni: św. Grzegorz z Nareku – 27 lutego, św. Jan z Avili – 10 maja i św. Hildegarda z Bingen – 17 września.

Pozostali trzej święci, których wspomnienie Papież wpisał do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, to rodzeństwo z Betanii: Łazarz, Marta i Maria. Franciszek przypomina, że w Kościele łacińskim utrzymywała się niepewność co do tożsamości Marii, co sprawiło, że w kalendarzu rzymskim widniała jedynie Marta. Niedawne badania biblijne rozwiązały jednak te wątpliwości, dlatego 29 lipca będzie odtąd w kalendarzu rzymskim wspomnieniem obowiązkowym nie tylko Marty, ale trojga rodzeństwa z Betanii. Uzasadniając papieską decyzję, Kongregacja ds. Kultu Bożego przypomina, że w ich domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnej atmosfery i przyjaźni. Marta udzieliła Mu gościny, Maria wsłuchiwała się pilnie w Jego słowa, a Łazarz wyszedł z grobu na polecenie Tego, który upokorzył śmierć.

vaticannews.va

drukuj