Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski, którego tegorocznym hasłem były słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. Tegoroczne uroczystości odpustowe trwały od 1 do 9 lipca. W tym roku do Tuchowa przybyło  ok. 85 tys. pielgrzymów z całego kraju.

Przed cudownym obrazem codziennie modliły się różne pielgrzymki: strażaków, rolników, pszczelarzy, Rodziny Radia Maryja, Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, chorych, uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, czy przedstawicieli samorządu terytorialnego.

Wielki Odpust Tuchowski zakończył się we wtorek 9 lipca Eucharystią o godz. 18.30 w intencji dobroczyńców klasztoru i Bazyliki Mniejszej w Tuchowie, której przewodniczył ks. prał. Franciszek Kuczek, dziekan dekanatu tuchowskiego, proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny w Ryglicach. Homilię wygłosił natomiast o. Ryszard Bożek, redemptorysta, przełożony klasztoru w Tuchowie i wykładowca liturgiki.

Do najsłynniejszego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej – jak co roku – przybyły rzesze pielgrzymów. 4 lipca spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci z udziałem ks. bp. Antoniego Długosza z Częstochowy, transmitowało Radio Maryja.

Każdego dnia od godziny 5:30 do 20:00 wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Codziennie o godzinie 6.30 pielgrzymi mogli uczestniczyć  w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, czy nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia były także m.in. Koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45 i różaniec na dróżkach o godz. 16.30. Stałym punktem był też wieczór Maryjny, który uświetnili m.in.: Sanktuaryjny Chór Mieszany z Tuchowa, bracia klerycy, Magdalena Frączek z zespołem LOVE Story, zespół dziecięcy „Pokolenia” z Tuchowa
i Sanktuaryjna Orkiestra Dęta.

Podczas tegorocznego odpustu do Tuchowa przybyło 4 biskupów: ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, ks. bp Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej oraz ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Obecnych było także dwóch infułatów: ks. inf. Adam Kokoszka i ks. inf. Władysław Kostrzewa.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni mogli zwiedzać  muzeum misyjne  i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka.  W tym roku podczas odpustu otwarto także wystawę poświęconą 20-leciu obecności redemptorystów w Rosji i Kazachstanie.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo-wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą  z 1597 r.

Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na przyszłoroczny Wielki Odpust Tuchowski i wcześniej, bo już 8 września na Mały Odpust Tuchowski.

br. Jerzy Krywult CSsR/RIRM

drukuj