fot. www.redemptor.pl

Tuchów: rozpoczęła się trzecia, europejska faza XXVI Kapituły Generalnej

W tuchowskim klasztorze redemptorystów rozpoczęła się we wtorek 12 września 2023 r. trzecia, europejska faza XXVI Kapituły Generalnej. Przełożony generalny, o. Rogerio Gomes CSsR, przypomniał na początku obrad, że jesteśmy zobowiązani do wdrożenia decyzji podjętych w fazie kanonicznej Kapituły Generalnej jesienią 2022 roku.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym przełożony generalny zwrócił się do zgromadzonych, zachęcając wszystkich do większej dyspozycyjności i braterstwa. Jednocześnie skłonił nas do refleksji nad drzwiami, które – jako zgromadzenie – zamknęliśmy; nad murami, do których zburzenia jesteśmy wezwani oraz nad lękami, które utrudniają życie i kreatywność w naszych jednostkach. Jednocześnie przypomniał nam o naszej misyjnej tożsamości i tematach, które zostały opracowane w poprzedniej fazie kapituły: tożsamość, misja, formacja, życie wspólnotowe i przywództwo.

Następnie zaprosił nas do modlitwy w czasie medytacji skoncentrowanej na „nadziei” w czterech aspektach: teologicznym, antropologicznym, w świecie i w zgromadzeniu. Jaki jest sens bycia redemptorystami dzisiaj, jeśli nie żyjemy w kluczu nadziei? Czy będziemy w stanie przekazywać charyzmat otrzymany jako zaproszenie Ducha Świętego? Czy będziemy gotowi podejmować ewangeliczne i ryzykowne decyzje?

Po południu rozpoczęły się formalne obrady, którą otworzył o. generał. W ostatniej sesji koordynator Konferencji Redemptorystów Europy, o. Johannes Römelt CSsR, przedstawił dotychczasowy przebieg kapituły i główne wyzwania, przed którymi stoimy jako redemptoryści w Europie: odpowiedź na zeświecczoną kulturę, brak powołań, solidarność z innymi jednostkami, życie wspólnotowe, wspólna misja, formacja.

Wieczorem o. Ihor Kolisnyk CSsR, delegat Prowincji Lwowskiej, przybliżył zebranym sytuację na Ukrainie w czasie wojny i podziękował wszystkim jednostkom i Zarządowi Generalnemu za solidarność z narodem ukraińskim. Dzień zakończył się gorącymi oklaskami na znak wsparcia i szacunku dla wszystkich redemptorystów, którzy nieustannie pracują pośród tej wojny dla pokoju i ocalenia godności ludzi.

o. Francisco Javier Caballero CSsR/redemptor.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl