#Zaduszki w mediach społecznościowych – akcja KEP w Dzień Zaduszny

Akcja Konferencji Episkopatu Polski ma zachęcać wiernych w Dzień Zaduszny do dzielenia się w mediach społecznościowych zdjęciami nekropolii i pomników bliskich zmarłych. Fotografie należy oznaczyć hasztagiem #Zaduszki.

Jak wyjaśnił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, akcja to nowa forma przypomnienia znajomym z mediów społecznościowych o potrzebie modlitwy za dusze zmarłych.

„Zaduszki to skrócona nazwa – obchodzonego 2 listopada – Dnia Zadusznego, czyli Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. W najbliższych dniach będziemy udawali się na rodzinne groby, ale także nawiedzimy słynne polskie nekropolie. Zdjęcia zrobione np. smartfonem i zamieszczone na Twitterze czy Facebooku z hasztagiem #Zaduszki, mogą być jednym z wyrazów modlitewnej pamięci” – powiedział rzecznik episkopatu.

Dodał, że zdjęcia publikowane z hasztagiem #Zaduszki to także prośba do znajomych o modlitwę za naszych bliskich zmarłych. Z kolei tworząc galerie ze zdjęciami nekropolii w mediach społecznościowych „dajemy także szansę duchowej łączności osobom, które z różnych przyczyn nie mogą udać się na groby swoich bliskich”.

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że Kościół dostrzega możliwość docierania do milionów osób za pomocą mediów społecznościowych.

„To narzędzie dające możliwość ewangelizacji i tworzenia pewnej formy wspólnoty także w internecie. Swój profil na Twitterze ma papież Franciszek, miał go także papież senior Benedykt XVI. Takie profile posiada wielu polskich biskupów. To realizacja wezwania skierowanego przed laty przez św. Jana Pawła II, by wypłynąć na głębię cyberprzestrzeni” – zaznaczył rzecznik episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że Dzień Zaduszny nie jest w Kościele czasem smutku, ale refleksji nad życiem i chrześcijańskiej nadziei, którą przynosi choćby 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych. Dodał, że w dniach od 1 do 8 listopada, gdy nawiedzimy cmentarz, „możemy uzyskać odpust zupełny za siebie lub za zmarłą osobę”.

„A wszystko pod trzema zwykłymi warunkami, którymi są: stan łaski uświęcającej i wyrzeczenie się grzechu, przyjęcie Komunii Świętej i dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. To wielka łaska przebaczenia” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl