XI Międzynarodowe Zgromadzenie Equipes Notre – Dame w Brasilii. Trzeci Dzień Zgromadzenia.

W kolejnym trzeci dniu XI Międzynarodowego Zgromadzenia Equipes Notre – Dame w Brasilii, jego uczestnicy rozważają Słowo Boże. Wstają o godzinie 5.50 by wspólnie z małżonkami z całego świata przysiąść do wspólnego stołu. Zaraz po posiłku uczestnicy przejeżdżają autokarami na miejsce Zgromadzenia. „Jak w poprzednie dni poznajemy roześmianych małżonków niemal z całego świata.” – akcentuje jeden z uczestników spotkania. O godz. 8.30. rozpoczynają  się wspólne modlitwy a zaraz po nich rozważanie Słowa Bożego.

W trzecim dniu Zgromadzenia to Europa Środkowa ma swój dzień. Kapłan czyta  Ewangelię, po której uczestnicy słuchają konferencji o Timothy Radcliffa. Do  rozważań wybierają dwa słowa „Gdy Go zobaczył” i pokazał nam jak patrzy  Jezus. Nasz strach może sprawić, że będziemy niewidomi. Nasza wina może  spowodować, że będziemy niezdolni spojrzeć bliźniemu w oczy. Oczy  świętych widzą biednych, a jakie jest nasze widzenie bliźniego?.

Kolejnym punktem spotkania  jest prezentacja strefy – Europy Centralnej.  Małżonkowie z tej  części półkuli przygotowują oprawę tego dnia.  Wybrzmiewa piękna muzyka a na slajdach wyświetlane są zdjęcia z krajów, gdzie małżonkowie tworzą Ekipy.

Zaraz potem swoje świadectwo składają Maria Carla i Carlo Volpini, którzy mówią na temat „co znaczy dla nich zobaczyć  bliźniego”. Kapłan minął, Lewita minął, Samarytanin zobaczył i tu 60 – minutowa refleksja małżonków jak patrzą by widzieć, co robią by odważyć  się widzieć i podjąć działanie.

Pojawiają się małżonkowie z wyspy Mauritius dający świadectwo życia  chrześcijańskiego w społeczności bardzo zróżnicowanej etnicznie,  kulturowo i religijnie. Są bardzo ciepło przyjęci.

Kolejne świadectwo składają małżonkowie Alvaro i Mercedes Gomez-Ferrer  Lozano, by spojrzeć na konkretne punkty wysiłku i dzielenie się w ekipie.  Duchowość małżeńska i jej nauczanie to takie aktualne dla życia  małżonków będących w nieustannej formacji, poszukujących Jezusa w swoim życiu, mających świadomość, że „Miłość to głęboka chęć przynależności  jednej osoby do drugiej, włączają w to całą swą osobowość: swoją inteligencję, swoje emocje, swoją wrażliwość, kreatywność, wolę”.

 

Źródło i szczyt – Eucharystia, której przewodniczy ks. biskup Paryża  Eric de Moulins-Beaufort.  W liturgii uczestniczą małżeństwa  Europy, którzy czytając modlitwę wiernych i niosąc dary.

Tak jesteśmy Kościołem – chrześcijańska wspólnota wspólnot – to „Oblicze” ekip. Uśmiechnięte  oczy sąsiada, spotkanie z Jezusem w drugim człowieku i w sakramencie  Eucharystii. Tysiące małżonków ofiaruje siebie i swoje rodziny Bogu.  Ksiądz biskup w homilii nawiązuje do ewangelii „O winnym krzewie” .  Trwanie małżonków w Jezusie czyni ich płodnymi w miłości. Jezus nas  oczyszcza, jest krzewem winnym noszącym w sobie wszystkich tych, którzy  Go naśladują. Przyjęta komunia daje poczucie zjednoczenia, a  dziękczynienie przynosi pokój w sercu.

Po południu uczestnicy spotykają się w grupach. Razem tworzy je ponad  7,5 tysiąca małżonków. Wszyscy w spokoju zasiadają w nich, by dzielić się  refleksją nad słowami: „Gdyby Pan nas teraz zapytał: „naprawdę potrafisz  tak widzieć jak to widział Samarytanin”, jaka byłaby nasza odpowiedź?”.

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl