fot. siostry nazaretanki

Wspomnienie błogosławionych z Nowogródka. Przełożona prowincjalna nazaretanek: Rozstrzelane siostry wzywają do modlitwy za rodziny i o pokój

Kościół wspomina dziś s. Marię Stellę i jej dziesięć towarzyszek z klasztoru w Nowogródku. „Męczeńska śmierć nazaretanek to wezwanie do modlitwy za rodziny i o pokój – mówi s. Wiesława Hyzińska, przełożona  prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek.

Miejsce męczeństwa błogosławionych z Nowogródka, fot. siostry nazaretanki

W cieniu wojny na Ukrainie i narastających niepokojów, s. Wiesława Hyzińska podkreśliła, że „Męczennice z Nowogródka wskazują, iż modlitwa, ofiarne życie i troska o drugiego człowieka są wyzwaniem rzuconym potędze wojny, zła i nienawiści”.

Przełożona prowincjalna zaznaczyła, że w czasie II wojny światowej Błogosławione Siostry z Nowogródka służyły rodzinom w codzienności, a swoją ofiarność przypieczętowały oddaniem życia za rodziny. Podobnie dziś siostry nazaretanki w swoich różnych apostolatach, służą dla dobra rodziny. Wspierają między innymi rodziny udręczone wojną na Ukrainie, ale też ofiarują za innych swoją modlitwę i cierpienie.

S. Wiesława Hyzińska podkreśliła, że Siostry Nazaretanki w Nowogródku najpierw prowadziły zwykłe życie we wspólnocie, pełne poświęcenia dla innych, a potem nie bały się oddać swego życia za tych, którym służyły. Przełożona Prowincjalna przypomniała słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Dziękujemy wam, błogosławione Męczennice z Nowogródka za to świadectwo miłości, za przykład chrześcijańskiego bohaterstwa i zawierzenia mocy Ducha Świętego”.

Błogosławiona s. Maria Stella i 10 Współsióstr ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu poniosły śmierć męczeńską z rąk Niemców 1 sierpnia 1943 roku ofiarując swoje życie w zamian za uratowanie kapłana i ojców rodzin z Nowogródka. 5 marca 2000 roku zostały beatyfikowane.

Siostry Nazaretanki

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl