fot. PAP/EPA

Wolontariat w darze na kanonizację

Caritas Archidiecezji Przemyskiej zaprasza w trakcie trwania Wielkiego Postu 2014 roku na spotkania w poszczególnych dekanatach archidiecezji. Już od 1 marca ruszyły w parafiach wszystkich dekanatów rozmowy nt. „Wolontariat jako »żywy« pomnik w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

Caritas zaprosiła na nie kapłanów, opiekunów wolontariatu, wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas, innych dzieł charytatywnych i wszystkich chętnych. Miejsca rozmów uzgadniane są z poszczególnymi księżmi dziekanami i są to sale katechetyczne w parafiach lub pomieszczenia szkolne. Z góry należy się wdzięczność wszystkim wspierającym te spotkania -kapłanom i władzom szkolnym.

W ramach spotkania następuje integracja zaproszonych grup oraz krótka prezentacja ich dorobku. Prowadzący kapłani związani z działalnością Caritas przedstawiają biblijny obraz o potrzebie czynienia miłosierdzia i zachęcają do czynienia miłosierdzia na wzór bł. Jana Pawła II. Z kolei poruszane są sprawy zaangażowania wolontariatu: zbiórka żywności przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, jałmużna wielkopostna, 1% podatku, zbiórka Pola Nadziei, kiermasze, przebieg Tygodnia Miłosierdzia, kampania „Tornister Pełen Uśmiechu” oraz inne wydarzenia formacyjne i charytatywne w ciągu roku.

Wiele też uwagi poświęca się tutaj na rozpropagowaniu idei wolontariatu, samych dzieł charytatywnych oraz na przyłączeniu się do grup Caritas. Opiekunowie wolontariatu i sami wolontariusze informowani są o pomocy jaką chętnie udziela utworzone Centrum Wolontariatu Caritas w Przemyślu. Spotkania kończy wspólna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, którego nazywamy Apostołem Miłosierdzia.

Prowadzenia rozmów o wolontariacie podjęli się następujący kapłani: ks. Artur Janiec – dyrektor Caritas, ks. Marek Dec – wicedyrektor Caritas, ks. Marek Zarzyczny – dyrektor Hospicjum Caritas w Krośnie, ks. Witold Burda – odpowiedzialny za  formację w Caritas oraz ks. Marek Duda, dyrektor Ośrodka Caritas w Zboiskach.

Caritas.pl

drukuj