PAP/Darek Delmanowicz

Wierni obrządków wschodnich świętują dziś Wigilię Bożego Narodzenia  

Wierni obrządków wschodnich – m.in. grekokatolicy – obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Uroczystość Narodzenia Pańskiego poprzedza 40-dniowy post, który jest bardzo ściśle przestrzegany, zwłaszcza w ostatnich dniach przed Wigilią.  

Wierni obrządków wschodnich będą dziś spożywać uroczystą wieczerzę, której elementem jest dzielenie się tzw. prosforą, czyli przaśnym chlebem przeznaczonym w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii.

Życzenia z okazji Wigilii Bożego Narodzenia złożył ks. bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej. Zachęcił wiernych, by radosny czas był dla nich okazją do odnowienia relacji z Bogiem.

– Życzę, żeby to było spotkanie nie tylko z tradycją, ale rzeczywistym spotkaniem z nowonarodzonym Chrystusem w ludzkim ciele. Życzę, aby był to czas, w którym zostanie odnowiona nasza wiara, żeby to było spotkanie z Chrystusem w głębokiej wierze, a nie tylko w tradycji. Niech to będzie nasze osobiste spotkanie ze Zbawicielem, który przychodzi na świat, aby go i mnie zbawić. Życzę również, aby święta i czas po nich były okresem spokojnym, żeby nie było niczego, co mogłoby zaburzyć nasz spokój – powiedział ks. bp Włodzimierz Juszczak.

Według danych spisu powszechnego w Polsce żyje ok. 200 tys. chrześcijan obrządków wschodnich. Większość z nich mieszka we wschodniej części kraju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl