Wielki Odpust Tuchowski 2015 rozpoczęty!

W środowy wieczór 1 lipca rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku przeżywany jest pod hasłem „Maryja z nami na drogach nawrócenia”. Uroczystej Eucharystii inaugurującej to coroczne wydarzenie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Na początek odpustu do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali po raz 27. strażacy i członkowie orkiestr dętych nie tylko z diecezji tarnowskiej, a także policjanci. Zgromadzonych w sanktuarium duchownych, osoby konsekrowane i cały Lud Boży witali o. Witold Radowski CSsR, przełożony redemptorystów w Tuchowie, a także o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

W czasie rozważania liturgii słowa ks. abp wyszedł od przypomnienia roli, jaką odgrywa tuchowskie sanktuarium maryjne w procesie nawrócenia, którego tak bardzo potrzebuje człowiek dotknięty grzechem. Sakrament pokuty i pojednania, do którego nawiązał w swoim kazaniu ks. abp, jest spotkaniem z miłosierdziem Boga, który pragnie naszego powrotu do Niego. Niewiele zdziałam, jeśli nie powierzę swojej słabości Chrystusowi – stanowczo przypomniał wiernym pasterz Kościoła lubelskiego. Naszym nieocenionym wsparciem w drodze ku temu nawróceniu jest Maryja. Jak stwierdził ks. abp Budzik, Maryja uczy nas wierności Chrystusowi, wierności Ewangelii, wierności chrześcijańskim tradycjom. Pasterska homilia, jako kaznodziejskie otwarcie odpustu, była jak gdyby rozwinięciem tegorocznego odpustowego hasła.

W procesji z darami strażacy z diecezji tarnowskiej przynieśli m.in. płaskorzeźbę Pana Jezusa Miłosiernego z sanktuarium w Ciężkowicach, który patronuje miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po Eucharystii, celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na sanktuaryjny parking, by poświęcić pojazdy straży pożarnej. Dzień zakończył się koncertem orkiestr strażackich.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do czwartku 9 lipca. Codziennie w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej sprawowane będą Msze Święte o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (5 lipca) pierwsza Msza Święta rozpocznie się wyjątkowo już o 5.30.

 Każdego dnia po pierwszej porannej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą Świętą w nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8.40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą specjalne „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty orkiestr, chórów i zespołów.

Codziennie w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W niedzielę 5 lipca o godzinie 11.00 Radio RDN będzie transmitować Mszę Świętą z udziałem ludzi pracy, osób pracujących za granicą i bezrobotnych. Z kolei we wtorek 7 lipca o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Radio Maryja.

W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele.

W piątek 3 lipca zaplanowane jest także czuwanie nocne młodzieży. Rozpocznie się ono o godz. 20.00 koncertem zespołu ewangelizacyjnego „Testimonium” i potrwa aż do północy. Natomiast 7 lipca będzie miało miejsce czuwanie nocne z modlitwą o uzdrowienie, poprzedzone koncertem grupy „Confessio”.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzić muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku oblegana jest – nie tylko przez najmłodszych pielgrzymów – ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których każdy członek rodziny, od najmłodszego do najstarszego, znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do Tuchowa na Wielki Odpust!

tuchów-plakat

br. Tomasz Bil CSsR
br. Arkadiusz Buszka CSsR

drukuj