fot. twitter.com/ArchWarszawska

Warszawa: Obchody 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

W Warszawie odbywają się dziś obchody z okazji 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W katedrze polowej sprawowana była Msza święta.

Dokładnie 21 stycznia 1991 r., decyzją św. Jana Pawła II, zostały odtworzone struktury diecezji wojskowej, w tym także został powołany biskup polowy Wojska Polskiego.

Na czele ordynariatu stanął ks. prał. Sławoj Leszek Głódź. Utworzył wszystkie niezbędne instytucje diecezji wojskowej i wprowadził księży kapelanów do jednostek wojskowych.

30 lat temu otworzyły się bramy koszar na duszpasterską posługę księży kapelanów – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego, gen. Józef Guzdek.

– W ten sposób został zamknięty smutny rozdział w historii naszego kraju, kiedy wojsko miało ograniczony dostęp do opieki duszpasterskiej, a nawet było poddawane przymusowej ateizacji. Święty Jan Paweł II powiedział, że przywrócenie duszpasterstwa wojskowego usunęło mur, jakim usiłowano oddzielić wojsko od społeczeństwa. Dziś nade wszystko pragniemy dziękować Bogu za to, że otwarły się bramy koszar dla Chrystusa i ewangelicznych wartości, że kapelani mogą ponownie towarzyszyć żołnierzom w realizacji ich misji – podkreślił ks. bp Józef Guzdek.

List z okazji 30-lecia przywrócenia ordynariatu polowego napisał prezydent RP. Andrzej Duda podkreślił, że kapelani wojskowi przez wieki dzielili los żołnierzy i byli wiarygodnymi świadkami Boga. Życzył też kapelanom szacunku i wdzięczności żołnierzy oraz siły duchowej i żołnierskiego szczęścia.

Obecnie w Ordynariacie Polowym posługę pełni 130 kapelanów zawodowych, w tym 119 w szeregach Wojska Polskiego i 11 w Straży Granicznej.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl