vaticannews.va

Nieugięty obrońca życia w drodze na ołtarze. Ojciec Święty uznał heroiczność cnót prof. Jérôme’a Lejeune’a

Papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która oficjalnie uznaje heroiczność prof. Jérôme’a Lejeune’a. Do beatyfikacji potrzebny jest jedynie uznany cud za jego wstawiennictwem.

Prof. Jérôme Lejeune – urodził się 13 czerwca 1926 w Montrouge. Pochodził z rodziny gorliwych katolików. Rodzice: Marcela i Piotr mieli żywą wiarę i potrafili przekazać ją synowi. Studiował medycynę na Sorbonie. To tam poznał swoją przyszłą żonę Birthe Bringsted, obywatelkę Danii. Mimo przeciwności (przyszła żona była wyznania luterańskiego) młodzi 1 maja 1952 roku wzięli ślub. Wybranka jego serca przyjęła wiarę katolicką. Małżeństwo doczekało się piątki dzieci. Na początku swojej kariery zawodowej był pediatrą. Później zajął się zagadnieniami dotyczącymi genetyki. Dokonał odkrycia etiologii zespołu Downa, czyli trisomii chromsomu 21, za które to odkrycie w 1961 roku otrzymała nagrodę Kennedy’ego. Profesor był zagorzałym obrońcą życia.

Podkreślał, że ludzkie życie rozpoczyna się od momentu poczęcia. Był zdecydowanym przeciwnikiem zabijania nienarodzonych dzieci.

Na jednym z międzynarodowych spotkań poświęconych sprawie obrony życia Jérôme Lejeune poznał dr Wandę Półtawską. Później to ona poznała prof. Jérôme’a Lejeune’a z Janem Pawłem II. Ważnym i ciekawym momentem ich znajomości jest to, że 13 maja 1981 roku, kilka godzin przed zamachem na swoje życie, Papież jadł obiad z profesorem i jego małżonką. Na krótko przed śmiercią Ojciec Święty mianował naukowca pierwszym przewodniczącym nowopowstałej Papieskiej Akademii Życia.

Prof. Jérôme Lejeune zmarł 3 kwietnia 1994 roku. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 2007 roku i prowadzony był przez archidiecezję paryską. Następnie w 2012 roku cała dokumentacja trafiła do Rzymu, a dziś została zatwierdzona heroiczność Profesora.

Modlitwa o beatyfikację prof. Jérôme Lejeune:

Boże, który stworzyłeś człowieka na Swój obraz i przeznaczyłeś go do uczestnictwa w Twej chwale, składamy Ci dzięki za to, że dałeś Twojemu Kościołowi Profesora Jerome’a Lejeune’a, wybitnego Sługę Życia.

Swą wielką inteligencję i głęboka wiarę poświęcił obronie ludzkiego życia, szczególnie życia jeszcze nienarodzonego, nieustannie troszcząc się o leczenie i pielęgnację chorych. Gorliwy świadek prawdy i miłosierdzia, w oczach współczesnego świata potrafił pogodzić wiarę i rozum.

Za jego wstawiennictwem udziel nam, zgodnie z Twoją wolą, łask o które Cię prosimy, w nadziei, że wkrótce zostanie on zaliczony do grona Twoich świętych.

Dziś Stolica Apostolska wydała dekrety dotyczą jednego męczeństwa oraz siedmiu orzeczeń heroiczności cnót.  Oficjalnie uznanym dziś męczennikiem jest włoski kapłan Giovanni Fornasini. Do grona kandydatów na ołtarze dołączyli: Santiago Masarnau Fernandez, s. Maria Józefa od Jezusa oraz czworo Włochów: dwóch gorliwych kapłanów, seminarzysta oraz zmarła w 1980 r. Adele Bonolis, świecka, która założyła w Mediolanie Dzieła Pomocy i Odkupienia Społecznego.

vaticannews/radiomaryja.pl

 

 

 

drukuj