Masakra chrześcijan w Etiopii. Ponad 750 osób rozstrzelanych przed kościołem

Przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w Etiopii zostało zabitych co najmniej 750 chrześcijan. Mordu dokonały prawdopodobnie etiopskie wojska rządowe i amharska milicja.

Masakry na chrześcijanach mogły dokonać etiopskie wojska rządowe i amharska milicja – podaje Church Times UK. Są to jedynie przypuszczenia, dlatego że dziennikarzom nie można przebywać na terenach, gdzie znajduje się zaatakowana świątynia.

Z informacji, które przedostały się do zachodnich mediów, wiadomo, że w czasie napadu w kościele mogło przebywać co najmniej tysiąc osób. Ludzie zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani. Przebywali tam, ponieważ kościół był miejscem schronienia przed napastnikami.

Etiopia od listopada ubiegłego roku jest pogrążona w konflikcie. Jednym z powodów rozpoczęcia wojny są napięcia pomiędzy lokalnymi władzami Tigraj, które dążą do niepodległości swojego regionu, a rządem premiera Abiyego Ahmeda. Jako kolejną przyczynę takiego stanu rzeczy wymienia się marginalizacje ludu Tigraj. Niegdyś to on dominował w koalicji rządzącej Etiopią, a został odsunięty od władzy przez obecnego premiera.

vaticannews/radiomaryja.pl

drukuj