Wandale podpalili katolicki kościół nad Jeziorem Tyberiadzkim

Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim został poważnie uszkodzony przez pożar, który prawdopodobnie został celowo wywołany przez żydowskich ekstremistów – poinformowała izraelska policja.

Pożar wybuchł w nocy ze środy na czwartek, powodując poważne uszkodzenia wewnątrz i na zewnątrz budynku – podał policyjny rzecznik Micky Rosenfeld. Dodał, że policja wszczęła śledztwo w sprawie możliwego podpalenia i szuka podejrzanych.

Za taką hipotezą przemawia fakt, że na ścianie świątyni ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący „czczenie fałszywych bogów”. Ponadto – jak przekazała straż pożarna – wstępnie ustalono, że pożar wybuchł w kilku miejscach we wnętrzu kościoła.

Ojciec Matthias Karl z opiekującego się świątynią zakonu benedyktynów, powiedział, że ogień ciężko uszkodził przykościelny sklep z pamiątkami, biuro pielgrzymkowe oraz salę spotkań, a także egzemplarze Biblii i modlitewniki.

Do szpitala trafili zakonnik i wolontariusz, którzy nawdychali się dymu.

Incydent został ostro potępiony przez izraelskie władze. Minister do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan oświadczył, że „podpalenie kościoła to podły i tchórzowski akt, sprzeczny z fundamentalnymi zasadami Izraela”, a wiceszefowa dyplomacji Cipi Hotoweli zapewniła, że Izrael szanuje wolność religijną.

PAP/RIRM

drukuj