fot. twitter.com/ChurchInPoland

W Świętej Lipce odbyły się uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej

W Świętej Lipce (woj. warmińsko-mazurskie) odbyły się główne uroczystości z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej oraz 400. rocznicy oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego.      

Centralnym punktem dzisiejszych obchodów była uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Homilię wygłosił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Kierując swoje słowo do wiernych zgromadzonych w Świętej Lipce, przypomniał o sile wiary Matki Bożej Świętolipskiej.

– Garniemy się do ciebie Świętolipska Pani, zwłaszcza w tym czasie pogubienia, rozchwiania tylu serc i umysłów ludzkich. Przychodzimy, Maryjo, przed Twój święty obraz, bo widzimy w tobie naprawdę kobietę silną w wierze. Świętolipska Pani mówi, że wiara jest nieocenionym darem, ale domaga się, by był przyjęty. Co więcej, mówi jeszcze, że ten dar przyjęty przez nas – tak jak kiedyś przez nią – w całej wolności i posłuszeństwie Bogu, musi być widoczny w naszym życiu – mówił ks. abp Wojciech Polak.

Swój list do uczestników uroczystości jubileuszowych wystosował prezydent Polski Andrzej Duda oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

50 lat temu uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej dokonali: Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński, ówczesny metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła i ks. bp Józef Drzazga.

Sanktuarium w Świętej Lipce odwiedza co roku ok. 400 tys. pielgrzymów. W kwietniu prezydent Andrzej Duda uznał je za Pomnik Historii.

RIRM/TV Trwam News

drukuj