By Alfista33 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21602244

Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Św. Lipce

W bazylice w Świętej Lipce odbędą się dziś uroczystości kościelne związane z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. W południe bazylika będzie wyłączona ze zwiedzania.

Msza św. związana z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej rozpocznie się w południe. W tym czasie bazylika będzie wyłączona z możliwości zwiedzania, nie będzie też koncertu organowego z pokazem ruchomych figur. Turyści w tym czasie będą mogli zwiedzać jedynie krużganki.

Sanktuarium w Świętej Lipce jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych na Mazurach przez turystów. W pięknym, barokowym kościele zamontowane są organy, na których porusza się 12 figur – obrazują one sceny związane ze zwiastowaniem.

Obraz, który jest czczony w Świętej Lipce to wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem znany jako Matka Boża Świętolipska lub Matka Jedności Chrześcijan. Na zamówienie jezuitów wykonał go w 1640 r. Bartłomiej Pens, Belg mieszkający w Elblągu, który po zajęciu tego miasta przez Szwedów na stałe przeniósł się do Wilna. Srebrną sukienkę na ów obraz wykonał złotnik z Królewca Samuel Gräwe.

Obraz został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 r. Ceremonii dokonał Prymas Polski Ks. kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował Ks. kardynał Karol Wojtyła.

Papież Jan Paweł II dekretem z 24 1utego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl