fot. PAP/EPA

W Nikaragui nasilają się prześladowania katolików

Nie ustają prześladowania katolików w Nikaragui. Prezydent tego kraju, Daniel Ortega, nazwał Kościół katolicki dyktaturą i tyranią.

W ostatnich czterech lat w Nikaragui doszło do co najmniej 200 profanacji i ataków na miejsca kultu. Dane mogą być zaniżone, ponieważ księża nie zgłaszają wszystkich przypadków. Władze kraju systemowo walczą z Kościołem katolickim, ograniczają wiernym możliwość uczestnictwa w nabożeństwach. Policja zakazała m.in. organizacji procesji 15 sierpnia w stolicy krjau, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Kościół podniósł głos w imieniu ludzi, przeciwko niektórym postawom rządu w tym kraju. Z uwagi na to, iż Kościół jest po stronie ludzi, rząd atakuje go, próbując go uciszyć – mówił Aleksander Ruiz, katolik z Nikaragui.

Kościół katolicki w Nikaragui wzywa m.in. do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych śmierci ponad 360 osób, które uczestniczyły w protestach przeciwko korupcji, biedzie i nepotyzmowi. Wystąpienia miały miejsce w 2018 roku. Świątynie i parafie przyjmowały rannych i potrzebujących. Kościół katolicki był też gotowy pełnić rolę mediatora. Prezydent Nikaragui, Daniel Ortega, nazwał Kościół katolicki dyktaturą i tyranią.

– Instytucja taka jak Kościół katolicki wykorzystuje swoich biskupów w Nikaragui do dokonania zamachu stanu. Od kiedy to księża dokonują zamachów stanu? Od kiedy mają prawo mówić o demokracji? Kto wybiera księży? – pytał Daniel Ortega.

Władze Nikaragui wydaliły nuncjusza apostolskiego, wielu księży oraz zakon Misjonarek Miłości. Siostry zakonne musiały zostawić chorych i potrzebujących, którymi się zajmowały. Duszpasterze, którzy nadal posługują wśród wiernych, są prześladowani i więzieni. W areszcie domowy zamknięto księdza biskupa Rolanda Alvareza, ordynariusza diecezji Matagalpa.

– Musimy pamiętać, że każde upomnienie się o prawdę, sprawiedliwość będzie traktowane przez takie reżimy jak rząd w Chinach oraz to, z czym mamy do czynienia w Nikaragui czy innych rejonach, gdzie komuniści są przy władzy, iż rząd nie chce słuchać upomnień, Kościół musi się upominać o tych najsłabszych, o tych bezbronnych, że to będzie traktowane jako mieszanie się Kościoła do polityki – podsumował ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W Nikaragui zamknięto również katolickie rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl