fot. PAP/EPA

W czwartek minęła 40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II

To Chrystus jest ostatecznie Panem ludzkich dziejów i historii. Mówił w 40. rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

W 40. rocznicę zamachu na Papieża w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski.

– Dziękujemy panu Bogu za jego męczeńską krew, cudowną opiekę Matki Bożej Fatimskiej, która ocaliła życie swego wiernego sługi. Za jego heroiczne świadectwo aż do końca swych dni, świadectwo o Chrystusie, Odkupicielu człowieka, który ostatecznie jest Panem ludzkich dziejów i historii – mówił kapłan.

Historia niejednokrotnie jest zagadką. Tak jest w przypadku zamachu na Ojca Świętego, bo choć wiadomo, że za spust pociągał Mehmet Ali Agca, to kto i dlaczego zlecił zabójstwo Papieża Polaka, do dziś jest tajemnicą.

– Ciągle pozostajemy na płaszczyźnie różnych hipotez, przypuszczeń, wskazujących czy to na ślad rosyjski, czy na ślad bułgarski. Jest wiele pytań i im bardziej posuwamy się w czasie, tym znaków zapytania wydaje się pojawiać coraz więcej  – mówił ks. prof. Marek Chmielewski z KUL-u.

Samo wydarzenie – jak podkreślił ks. prof. Marek Chmielewski – dla każdego z nas było nie tylko doskonałą lekcją cierpienia, ale i przebaczania. Obudziło także w świecie zainteresowanie objawieniami w Fatimie, które Papież osobiście skojarzył. To właśnie Panience z Fatimy Ojciec Święty Jan Paweł II zawdzięczał swoje cudowne ocalenie, o czym niejednokrotnie głośno mówił.

TV Trwam News

drukuj