fot. twitter.com/ksmgotowpolska

Uroczystości z okazji 30-lecia reaktywacji KSM

W katedrze warszawsko – praskiej  trwa Msza św. z okazji 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Eucharystii przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio. Uroczystości odbywają się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

Msze św. poprzedziło złożenie kwiatów przy grobie Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wręczone zostały też Ordery im. prałata Antoniego Sołtysika za służbę Polsce.

Ks. bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. KSM, wskazał, że stowarzyszenie formuje duchowo i intelektualnie młodych ludzi.

– W KSM młodzi ludzie są formowani. Otrzymują pewną propozycję i możliwości do tego, aby wzrastać. Jak samo zawołanie KSM-owiczów mówi: „Przez cnotę, naukę i pracę Bogu i Ojczyźnie służyć gotów” i to jest motyw, który możemy odnaleźć również w różnych innych wspólnotach i grupach zrzeszających młodych ludzi we wspólnocie Kościoła. Tutaj jednak w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży jest na pewno ten wyjątkowy motyw, jeśli chodzi o formalne, instytucjonalne zaznaczenie, że ci młodzi są zaangażowani – powiedział ks. bp Marek Solarczyk.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży rozpoczęło swoją działalność jeszcze przed II wojną światową. Zrzeszało młodych w wieku od 14 do 30 lat, którzy twórczo i aktywnie chcieli wykorzystywać swoją młodość. Głównym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan i aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny.

RIRM

drukuj