Ks. abp Gądecki: W imieniu Kościoła w Polsce kondolencje po zamachach w Egipcie

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam wyrazy współczucia i najgłębszego ubolewania – napisał przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w związku z zamachami na koptyjskie kościoły w Egipcie.

W liście, skierowanym do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawardosa II ks. abp. Gądecki podkreślił, że to już kolejny raz „międzynarodową opinię publiczną wstrząsnęła informacja o haniebnych zamachach terrorystycznych, w których zginęły dziesiątki niewinnych osób”.

„Tym razem nasze serca zostały dotknięte w sposób szczególny, ponieważ celem ataku stali się bezbronni wyznawcy Chrystusa, zgromadzeni na uroczystościach Niedzieli Męki Pańskiej w kościele św. Jerzego w mieście Tanta oraz w Aleksandrii” – wskazał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) w liście kondolencyjnym, zamieszczonym na stronie episkopatu.

„W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam wyrazy współczucia i najgłębszego ubolewania. Zapewniam o naszej duchowej bliskości z Waszą Świątobliwością oraz z wszystkimi wiernymi Kościoła koptyjskiego w Egipcie, zwłaszcza z najbliższymi i rodzinami ofiar” – podkreślił ks. abp Gądecki.

Zaapelował też „do wspólnoty międzynarodowej o bezwzględne potępienie tych bestialskich czynów, dokonanych wobec chrześcijan oraz o większe zaangażowanie na rzecz odbudowy i zapewnienia realnego bezpieczeństwa w różnych częściach świata”.

„Wszystkich wiernych Kościoła katolickiego w Polsce zachęcam do wytrwałej modlitwy w czasie Wielkiego Tygodnia w intencji cierpiących braci i sióstr Kościoła koptyjskiego w Egipcie oraz w intencji tych wszystkich chrześcijan, którzy w ostatnich latach zostali pozbawieni życia z powodu wiary w Jezusa” – napisał przewodniczący KEP.

Ks. abp Gądecki życzył jednocześnie, by czas Świąt Paschalnych – który przed nami – przyniósł „wszystkim wiernym Kościoła koptyjskiego głębokie doświadczenie obecności Zmartwychwstałego, który chce być obecny zwłaszcza tam, gdzie potrzeba wsparcia, ukojenia i nadziei”.

„Dziś to na pewno Egipt” – podkreślił.

Co najmniej 43 osoby zostały zabite, a ponad 100 innych odniosło rany w dokonanych w Niedzielę Palmową zamachach bombowych na dwa koptyjskie kościoły w Egipcie – poinformowały egipskie władze. Do sprawstwa przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Pierwszy zamach miał miejsce w kościele w mieście Tanta w delcie Nilu. Zginęło tam 27 osób, a 77 zostało rannych – podały władze. W kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą w nadmorskiej Aleksandrii, zabijając 16 ludzi, w tym trzech policjantów i raniąc 40 osób.

PAP/RIRM

drukuj