Uroczystości pogrzebowe ks. prof. Jerzego Bajdy

W Bochni w bazylice św. Mikołaja odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata prof. dr. hab. Jerzego Bajdy, teologa – moralisty z UKSW w Warszawie. 

Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył ks. biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ciało zmarłego ks. prof. Jerzego Bajdy zostało złożone na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni.

Ks. prof. zmarł w poniedziałek w Domu Księży Emerytów w Tarnowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 84 lata.

Skromny, wybitny, nadzwyczajny – tak o ks. profesorze mówi prof. dr hab. Krystyna Czuba – medioznawca i wykładowca UKSW oraz WSKSiM, której recenzentem doktoratu był ks. Jerzy Bajda.

– Człowiek bardzo zwyczajny, a jednocześnie niezwykły. Bardzo zwyczajny, bo bardzo skromny, a nadzwyczajny bo wybitny, miał ogromną wiedzę. Zdarzyło mi się, że pożyczył mi swoje notatki, znalazłam w nich list Ojca Świętego Jana Pawła II z podziękowaniem księdzu profesorowi Jerzemu Bajdzie za współpracę przy tworzeniu encykliki Humanae Vitae. Byłam tym bardzo zaskoczona, a ksiądz profesor troszkę zażenowany mówi – „e tam, nie duża sprawa”. Był jednocześnie bardzo świadom tego, że jest to ważna sprawa. To był kapłan niezwykle skupiony na tym, co było jego kapłańskim zadaniem – powiedziała prof. dr hab. Krystyna Czuba.

Ks. prof. Jerzy Bajda to wielki obrońca ludzkiej godności. Miał doskonały kontakt ze studentami – dodała prof. dr hab. Krystyna Czuba.

– Ksiądz profesor Bajda był wielkim obrońcą godności każdego człowieka, kochał ludzi, studentów, miał z nimi doskonały kontakt i był bardzo odważnym profesorem. Przypominam sobie – akurat wczoraj był 13 grudnia – wtedy przed 13 grudnia, kiedy robiłam doktorat rozpoczęliśmy strajk na uniwersytecie. Ksiądz profesor został z nami. Pamiętam jego niezwykły wykład „Władza pochodzi od Boga”. Mówił o tym w taki sposób bardzo głęboki, mądry. Myślę, że ten wykład pozostał do dziś w pamięci słuchaczy. Był odważny, potrafił powiedzieć mocną prawdę, odważną prawdę – powiedziała prof. dr hab. Krystyna Czuba.

Ks. Jerzy Bajda święcenia  kapłańskie otrzymał w 1954 roku. Od. 1997 roku był kierownikiem Katedry Teologii Moralnej Małżeństwa i Rodziny w Instytucie Studiów nad Rodziną UKSW. Był On także członkiem Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II.

Ks. prof. Jerzy Bajda współpracował również z Radiem Maryja, TV Trwam i Naszym Dziennikiem.

Wypowiedź prof. dr hab. Krystyny Czuby:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj