(fot. http://www.archibial.pl)

Święcenia biskupie ks. Henryka Ciereszki

Ks. Henryk Ciereszko przyjmie dziś święcenia biskupie w archikatedrze białostockiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 w archikatedrze białostockiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Transmisja w TV Trwam.

Głównym konsekratorem nowego biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej, będzie ks. abp Edward Ozorowski. Współkonsekratorami będą:  ks. abp senior archidiecezji białostockiej Stanisław Szymecki i Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

Swoją biskupią posługę ks. Henryk Ciereszko powierza Bożemu Miłosierdziu, o czym świadczą chociażby słowa, zaczerpnięte z Psalmu 13, które przyjmuje jako swoją dewizę do posługiwania.

– „Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu”. To właśnie przyjąłem, bo zaufałem Bożemu Miłosierdziu. Będzie to również uwidocznione w herbie. Znajdzie się w nim krzyż na tle złoto – czerwonym, z promieniami białym i czerwonym, tak jak to odczytujemy z obrazu Jezusa Miłosiernego oraz słowa: „In misericordiae Tuae speravit”-  powiedział ks. Henryk Ciereszko.

Zauważa on wielką potrzebę odnowienia wiary w życiu każdego człowieka. Czując opiekę bł. ks. Michała Sopoćki oraz ufając Bożemu Miłosierdziu pragnie przyjąć i wypełniać zadania, które Bóg postawi na jego drodze, podczas pracy w archidiecezji białostockiej.

– Niewątpliwie Rok Wiary jest dużym wezwaniem, aby sięgać do korzeni wiary oraz świadczyć o niej w niełatwym naszym świecie. Każdy wymaga odnowienia swej wiary, a zwłaszcza ci, którzy gdzieś na marginesie Kościoła się jawią i trzeba do nich docierać. Wiem, że ludzie chcą być wysłuchani w zrozumieniu oraz potrzebują kogoś, kto okaże się dla nich bliskim i bratem. Czując opiekę bł. ks. Michała Sopoćki podjąłem to zadanie w archidiecezji, ufając, że Boże Miłosierdzie, którego wszyscy doświadczamy, dalej będzie mnie prowadziło. Jak potrafię, tak będę te zadania przyjmował i wypełniał. Taką mam wolę i takim chcę być jako biskup – powiedział ks. Henryk Ciereszko.

Ks. prał. dr Henryk Ciereszko, wykładowca teologii fundamentalnej i biograf bł. ks. Michała Sopoćki, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej 17 listopada bieżącego roku. Decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI przekazał nominatowi tego dnia w południe w białostockiej kurii ks. abp Edward Ozorowski.

„Biskupem został człowiek, który pochodzi od nas, tu kończył seminarium i tu pracuje jako wykładowca akademicki i ojciec duchowny w naszej archidiecezji” – czytamy w komunikacie metropolity białostockiego ks. abp. Ozorowskiego po ogłoszeniu nominacji.

Ks. Ciereszko urodził się 9 września 1955 r. w Hermanówce k. Białegostoku. W roku 1974 zdał maturę w białostockim liceum i wstąpił do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1981 r. w prokatedrze białostockiej z rąk ks. bp. Edwarda Kisiela. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii w Mońkach, a później w parafii pw. św. Rocha w Białymstoku.

Był prefektem i wykładowcą Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Od 2000 roku był ojcem duchownym kapłanów archidiecezji białostockiej. Pełnił też funkcję rzecznika sprawiedliwości białostockiego Sądu Metropolitalnego oraz członka Rady Kapłańskiej Archidiecezji Białostockiej. Szczególnie mu bliska jest postać Apostoła Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michała Sopoćki, w którego procesie beatyfikacyjnym brał udział jako wicepostulator. Interesuje się też zagadnieniami Miłosierdzia Bożego, jego teologią i kultem oraz problematyką studium świętości na przykładzie postaci błogosławionych i świętych.

Dzisiejsze uroczystości święceń biskupich z archikatedry białostockiej będzie transmitowała TV Trwam.

RIRM/KEP

drukuj