Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

W Gnieźnie rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha. Odbywają się pod znakiem ogólnopolskiego dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II.

Uroczystości rozpoczęły się nieszporami sprawowanymi w katedrze oraz procesją z relikwiami św. Wojciecha ulicami Gniezna. W homilii ks. abp Marek Jędraszewski metropolita łódzki, zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wspomniał wiek XX, który stał się wiekiem przerażających w sowich skutkach totalitaryzmów.

To święty Wojciech swoim życiem i swoją męczeńską śmiercią kładzie podwaliny pod europejską tożsamość i jedność – dodał ksiądz arcybiskup, który przypomniał tym samym słowa świętego już Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 roku.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza – męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie. W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia.

TV Trwam News 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl