Historia obrazu

 

 

 

ks. Franciszek Chowaniec

Czcigodny Ojciec Dr
Tadeusz Rydzyk
Dyrektor Radia Maryja w Toruniu

Ośmielam się uzupełnić wiadomości o obrazie Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy papieskiej na Watykanie, który ma być umieszczony w kaplicy wznoszonego w Toruniu kościoła pod wezw. Matki Bożej Gwiazdy Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Obraz ten otrzymał kardynał Karol Wojtyła w roku milenijnym Chrztu Polski od kard. Stefana Wyszyńskiego. Wizerunek ten wisiał na ścianie, w pięknym „ołtarzyku” w kaplicy domu biskupiego w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3. Gdy Kardynał został wybrany papieżem niżej podpisany, pełniący wówczas obowiązki diecezjalnego moderatora Duszpasterstwa Służby Liturgicznej i Ruchu Światło- Życie zastanawiał się wraz z ks. infułatem Stanisławem Małysiakiem, ówczesnym dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej jaką pamiątkę dać Ojcu Świętemu, która by Mu przypominała Kraków.

Przyszła mi wtedy taka myśl: dajmy Ojcu Świętemu ten obraz Matki Bożej z kaplicy biskupiej, w której się modlił i przed tym wizerunkiem powtarzał swoje Totus Tuus. W tej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem i obrazem Maryi rozwiązywał różne – nieraz trudne – problemy Kościoła polskiego i naszego lokalnego. Tam rodziły się listy pasterskie i powstawały teksty jego przemówień. Spodobała się nam sugestia takiego daru. Razem z ks. Stanisławem Małysiakiem zdjąłem ten obraz ze ściany kaplicy biskupiej i pojechał do Rzymu. W Watykanie po uroczystości objęcia Stolicy Piotrowej biskupi z Krakowa w czasie prywatnego spotkania wręczyli Ojcu Świętemu ten obraz.

Opowiedziałem o tym mojemu sąsiadowi zza ściany w Domu Księży w Krakowie, ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Piechowi, który zasugerował mi, abym moją pamięcią podzielił się z Ojcem Dyrektorem. Pomyślałem: moje świadectwo może w jakiś sposób wzbogacić historię tej ikony i dlatego ośmieliłem się napisać tych kilka zdań.

Proszę przyjąć wyrazy głębokiego szacunku i uznania dla Ojca Dyrektora i podziwu dla całej Jego działalności apostolskiej i patriotycznej

ks. Franciszek Chowaniec

Kraków, 4 marca 2014 r.

* * *

list-ks-fr-chowaniec

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl