Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Hiszpanii

Hiszpania uroczyście obchodzi święto wniebowzięcia Matki Bożej. Ma ono długą historię i jest bogate w liczne lokalne tradycje. Podobnie jest w Ameryce Łacińskiej. Matka Boża Wniebowzięta jest m. in. patronką Asuncion, stolicy Paragwaju, która założonej 15 sierpnia 1537 r., a także Gwatemali.

W Hiszpanii tajemnica wniebowzięcia Matki Bożej była czczona na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Pobożność ludowa, znani hiszpańscy malarze, jak np. Murillo kompozytorzy i poeci zgodnie podkreślali, że Maryja została wzięta do nieba, ponieważ była Matką Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.

Wielkim przeżyciem jest udział w tzw. Misterium z Elche (Misteri d’Elx), pięknie położonej miejscowości w pobliżu Alicante na południu Hiszpanii. Od XV w. w miejscowej bazylice przedstawiany jest średniowieczny dramat sakralno-liryczny obrazujący zaśnięcie, wniebowzięcie i ukoronowanie Matki Bożej. Tekst, oparty na maryjnych apokryfach, został napisany w dawnym języku walencjańskim, natomiast muzyka pochodzi z różnych okresów. Dramat składa się z dwóch części: “Nieszporów” – obrazujących zaśnięcie Maryi oraz “Święta”, które przedstawia wniebowzięcie i ukoronowanie Matki Bożej na królową nieba i ziemi. Jest to szczególnie podniosły moment – biją wówczas dzwony i słychać fajerwerki. Wielu nie ukrywa wzruszenia. Podziw budzi nie tylko piękne wykonanie, ale także skomplikowane dźwignie, które umożliwiają bohaterom dramatu „wstępowanie” i “zstępowanie” z kopuły bazyliki, obrazującej niebo. Misterium z Elche cieszyło się tak wielkim uznaniem wiernych, że papież Urban VIII w specjalnej bulli zezwolił w 1632 r., aby było ono przedstawiane wewnątrz kościoła. Jak wiadomo Sobór Trydencki zakazał wystawiania dzieł teatralnych w  świątyniach.

W Madrycie mieszkańcy tłumnie biorą udział w procesji z wizerunkiem Matki Bożej czczonej pod wezwaniem “Virgen de la Paloma”,  a następnie w ulicznych zabawach, które trwają do późnych godzin nocnych. Natomiast mieszkańcy Wysp Kanaryjskich obchodzą święto swojej patronki Matki Bożej Candelaria. Jej sanktuarium odwiedza rocznie ponad 2,5 mln osób.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl