fot. episkopat.pl

Uroczystość 25. rocznicy sakry biskupiej ks. abp. Stanisława Gądeckiego

Przewodniczący KEP, metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki 25 lat temu przyjął sakrę biskupią. Dziś w poznańskiej katedrze odbyła się uroczystość rocznicowa, podczas której odczytano list gratulacyjny przesłany jubilatowi przez Ojca św. Franciszka.

W liście odczytanym na początku Liturgii, papież Franciszek wspominał dokonania ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

„Jako Syn Prymasowskiej Stolicy Gnieźnieńskiej, po ukończeniu studiów, jakim pilnie oddawałeś się w seminarium, dnia 9 czerwca 1973 roku przyjąłeś święcenia kapłańskie z rąk czcigodnego sługi Bożego księdza Stefana Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Doceniając wagę Pisma Świętego w życiu duchowym i codziennej pracy duszpasterskiej, poświęcałeś się studiom biblijnym w Rzymie i Jerozolimie, a następnie, powróciwszy do Polski, starałeś się przekazać miłość do słowa Bożego słuchaczom w licznych instytutach akademickich, w różnoraki sposób ukazując jego piękno i pożytek” – napisał Papież.

Ojciec św. dodał, że ks. abp Stanisław Gądecki „bacznie obserwując warunki i zmiany zachodzące we współczesnym życiu w dziedzinie duchowej, społecznej i politycznej”, ustawicznie prowadził dialog z innymi religiami i z osobami niewierzącymi.

„Życzymy Ci obfitości darów Bożych. Znakiem i dowodem tego niech będzie Nasze Błogosławieństwo Apostolskie, którego za wstawiennictwem Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, chętnie udzielamy Tobie, także i z tym zamiarem, by zostało przekazane wszystkim powierzonym Twej pieczy, sami zaś usilnie prosimy Was o modlitwę, byśmy mogli ten niezwykle odpowiedzialny Piotrowy obowiązek ofiarnie i skutecznie pełnić” – dodał Ojciec św. Franciszek.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w poznańskiej katedrze. Homilię podczas Liturgii wygłosił ks. kard. Zenon Grocholewski – były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, natomiast w gronie celebransów był m.in. ks. abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce oraz ks. abp Wojciech Polak – prymas Polski. W Liturgii i uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.

Ks. abp Stanisław Gądecki w przesłanym komunikacie zaznaczył, że „rocznica sakry biskupiej to przede wszystkim okazja do uwielbienia Boga, który człowiekowi pozwala pełnić tak odpowiedzialne zadanie apostolskie w Kościele”. Dodał, że „wysiłek pasterski każdego biskupa powinien zmierzać do budowania dojrzałej, spójnej i przemyślanej wiary każdego ochrzczonego człowieka”.

Z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej ks. abp. Stanisława Gądeckiego kapłani archidiecezji poznańskiej w darze dla swojego biskupa będą przez rok pomagali 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii. Program pomocy rodzinom syryjskim ruszył 10 marca. Jak tłumaczył ks. bp Grzegorz Balcerek, „widzieliśmy z bliska, jak ksiądz arcybiskup przeżywał pobyt wśród uchodźców przebywających w obozach na Bliskim Wschodzie i jego zaangażowanie w szukanie sposobów, jak tym ludziom efektywnie pomóc, stąd pojawiła się propozycja włączenia się w realizację prowadzonego przez Caritas projektu <Rodzina Rodzinie>”.

Ks. abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w 1973 r., a sakrę biskupią z rąk ks. kard. Józefa Glempa w 1992 r. w katedrze gnieźnieńskiej. W 2002 r. został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Od 2014 r. jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

PAP/RIRM

drukuj