fot. youtube.com

Ks. abp S. Gądecki: Prymas Wyszyński widział w Maryi nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce

Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce – przypomniał przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki podczas zebrania plenarnego biskupów na Jasnej Górze.

Przygotowania do czerwcowej beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego były jednym z tematów zebrania plenarnego polskich biskupów. Jego pierwszą część poprzedziły doroczne rekolekcje, które rozpoczęły się na Jasnej Górze 18 listopada.

W przekazanej przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki zauważył, że „kard. Wyszyński był człowiekiem zapatrzonym w Jasną Górę, w Matkę Bożą Jasnogórską. Tutaj z Nią wiązał wszelkie nadzieje na zwycięstwo Kościoła w Polsce i widząc też znaki zwycięstwa, rozumiał, że trzeba, by wszyscy biskupi tutaj przybywali”.

„To on właśnie na Jasnej Górze gromadził pasterzy, zwłaszcza w uroczystości maryjne, które tutaj są tak wyjątkowo przeżywane, tu organizował rekolekcje, konferencje Episkopatu” – przypomniał przewodniczący KEP. Podkreślił, że „na pewno istnieje silne zaplecze modlitewne, które poruszył ks. kard. Wyszyński i ono trwa do dzisiaj”.

Ks. abp Stanisław Gądecki mówił, że duch rozproszenia jest dziś większy i coraz trudniej gromadzić się tutaj w licznej wspólnocie kapłańskiej, ale związanie wielu księży z Matką Bożą Jasnogórską i tak jest silne. Przypomniał też, że papież Franciszek na początku października zatwierdził dekret, który uznaje cud za wstawiennictwem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Data beatyfikacji prymasa Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Beatyfikacja odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. W związku z tym biskupi na zebraniu plenarnym omawiali kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości.

„Trzeba przygotować program tych uroczystości” – podkreślił ks. abp Gądecki. Wyjaśnił, że po czerwcowych uroczystościach w Warszawie dziękczynienie za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego odbywać się będzie w każdej polskiej diecezji.

Przewodniczący Episkopatu podkreśla, że ogólnopolskie dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, której przyszły błogosławiony bardzo ufał. W wymiarze krajowym podziękowanie za wielkiego prymasa odbędzie się także w 2021 r. w Gnieźnie.

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego była jednym z tematów 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwsza sesja obrad zakończyła się w poniedziałek 18 listopada, tuż przed rekolekcjami księży biskupów. Obrady zostaną wznowione po zakończeniu rekolekcji w czwartek 21 listopada.

PAP

drukuj