fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Ks. Emil Parafiniuk: Proszę o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży w Panamie, w intencji polskich pielgrzymów i tego, żebyśmy ten czas jak najlepiej wykorzystali

Mogę powiedzieć już dzisiaj, że w sobotę ruszy polski system rejestracyjny, jest to ważne dla organizatorów grup, którzy będą najpierw rejestrowali grupy w systemie polskim, a później panamskim. Głównym elementem przygotowań do ŚDM w Panamie jest przygotowanie duchowe, proszę o modlitwę w intencji tych światowych dni, w intencji polskich pielgrzymów i też tego, żebyśmy ten czas jak najlepiej wykorzystali – mówił w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja ks. Emil Parafiniuk, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, szef Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Emil Parafiniuk na początku rozmowy na antenie Radia Maryja odniósł się do dostępnego już w polskiej wersji językowej Dokumentu Finalnego, który powstał na Spotkaniu Przedsynodalnym w Rzymie. Zaznaczył, że poprzez dokument pt. „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”, młodzi ludzie wyrażają swoje pragnienia oraz oczekiwania względem Kościoła.

– Ci ludzie w tym dokumencie wyrażają pewne swoje pragnienia, swoje pewne oczekiwania względem Kościoła. Mówią o tym, jak wygląda ich świat, w którym żyją dzisiaj. Mówią o swojej relacji do Kościoła, o tym, jak chcą w tym Kościele funkcjonować. Dokument jest bardzo mocno zbieżny w wielu momentach z ankietami, które zostały przygotowane właśnie przez polskie diecezje, czy w wersji online, przez młodych ludzi z Polski. Ale są też takie rzeczy, które pojawiają się w dokumencie, a które nie pojawiały się w naszych ankietach – podkreślił duchowny.

Ks. Emil Parafiniuk zwrócił uwagę, że dokument ten uwzględnia aspekty technologii i wykorzystania jej w roli Kościoła w procesie ewangelizacji.

– Dokument zwraca uwagę m.in. na kwestie technologii, jej roli w życiu Kościoła i jak Kościół może technologię wykorzystać w ewangelizacji. Również zwraca uwagę na nierówności społeczne – wyjaśnił rozmówca Radia Maryja.

Ks. Emil Parafiniuk wskazał, że młodzi ludzie, którzy brali udział w Rzymie w przygotowaniu tego dokumentu byli zgromadzeni z całego świata.

– To byli delegaci poszczególnych Konferencji Episkopatów, Ruchów, czy Zgromadzeń Zakonnych, do tych rozmów zaproszono także osoby, które są z Kościołem niezwiązane, są ateistami, buddystami, muzułmanami – takie osoby także zaproszono. Chodziło o to, żeby poznać kontekst, w jakim żyją młodzi ludzie w różnych przestrzeniach na całym świecie. Pierwszy raz, tego typu spotkanie odbywało się w Stolicy Apostolskiej – podkreślił szef Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Sekretarza Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do przygotowań Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2019 r. w Panamie.

– Wiele diecezji jeszcze rekrutuje, zachęca młodych do wyjazdu na Panamę, więc warto zgłosić się przez zgromadzenia zakonnych – Ojcowie Redemptoryści też organizują swoją grupę. W tej chwili finalizujemy już sprawę formalnej umowy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Wiemy, że trzy dreamlinery polecą na pewno do Panamy, zawożąc młodych ludzi i przywożąc ich z potworem – podsumował ks. Emil Parafiniuk.

Oprócz tego, jak dodał szef Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, prowadzony jest program duchowy, który nazywa się „Oto ja!”. Ma on na celu przygotowanie młodych do Światowych Dni Młodych w Panamie [zobacz więcej].

Oczywiście Światowe Dni Młodzieży chcemy widzieć w perspektywie Synodu i Synod w perspektywie Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W tej chwili mamy już dopracowaną kwestię polskiej kwatery, czyli takiego punktu informacyjnego dla Polaków. […] Mogę powiedzieć już dzisiaj, że w sobotę ruszy polski system rejestracyjny, jest to ważne dla organizatorów grup, którzy będą najpierw rejestrowali grupy w systemie polskim, a później panamskim. Głównym elementem przygotowań do ŚDM w Panamie jest przygotowanie duchowe, proszę o modlitwę w intencji tych światowych dni, w intencji polskich pielgrzymów i też tego, żebyśmy ten czas jak najlepiej wykorzystali – akcentował ks. Emil Parafiniuk.

Całą rozmowę z ks. Emilem Parafiniukiem z „Aktualności Dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

RIRM

 

 

 

drukuj