fot. Tomasz Strąg

Z Jasnej Góry zostaną rozesłani wolontariusze na misje na Syberię

Podczas czuwania na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 kwietnia zostanie rozesłanych 25 wolontariuszy na misje na Syberię, Ukrainę i do Gruzji. Projekt odbędzie się w ramach Wolontariatu Syberyjskiego.

Grupa 25 wolontariuszy dzięki Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl przeszła roczną formację w ośrodku Ojców Pallotynów w Ołtarzewie. 21 kwietnia odbędzie się ich ostatnie wspólne spotkanie, które zakończy się uroczystym rozesłaniem na misje na Syberię.

Ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, wskazał, że pomysł, aby świeckie osoby z Polski przyjechały na Syberię do różnych parafii, wspólnot, aby podzielić się swoim czasem i zdolnościami – zrodził się podczas jego wizyty na Syberii, gdy rozmawiał z tamtejszymi duszpasterzami i siostrami zakonnymi.

Wśród przygotowanych wolontariuszy są osoby w różnym wieku, o zróżnicowanych zdolnościach i zainteresowaniach.

„Są to ludzie młodzi duchem, gdyż pośród wolontariuszy są nie tylko osoby młode wiekiem. Pośród nich są na przykład lekarki, które są już na emeryturze, i które chętnie poświęcą swój czas innym. Są też panowie „złote rączki”, którzy potrafią wszystko naprawić, a nawet coś zbudować. Są również młode dziewczyny, które będą uczyły języka polskiego i angielskiego. Każdy ma już konkretne zadanie” – wyjaśnił ks. Leszek Kryża SChr.

Część wolontariuszy uda się do małej miejscowości za Bajkałem, gdzie będzie pomagać w remoncie miejscowego kościoła oraz organizować „Wakacje z Bogiem” dla dzieci. Inna grupa pojedzie do Wierszyny, polskiej wioski położonej 120 km od Irkucka, a kolejna do Abchazji, na terenie Gruzji, gdzie obecnie posługuje jeden katolicki ksiądz, Polak – ks. Jerzy Piluś. Kilkoro chętnych uda się również na Ukrainę, do miejscowości Dowbysz, gdzie w parafii pallotyńskiej będą prowadzić zajęcia z języka polskiego, angielskiego oraz świetlicę dla dzieci.

RIRM/BP KEP

drukuj