[TYLKO U NAS] Ks. bp Ignacy Dec: Radio Maryja pełni rolę przewodnią

Radio Maryja pełni rolę przewodnią. To jest wielki dar Pana Boga dla Kościoła w Polsce, dla Ojczyzny, dla narodu na czas transformacji, która w tej chwili przebiega – mówił w sobotnim wydaniu „Aktualności dnia”  na antenie Radia Maryja ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki. Pozdrowił też tych, którzy wyruszają na pielgrzymkę Radia Maryja na Jasną Górę.

W sobotę Rodzina Radia Maryja rozpoczyna pielgrzymkę na Jasną Górę już po raz 27. Ks. bp Dec poinformował, że dołączy do pątników. Zachęcił też innych do wzięcia udziału we wspólnotowym wędrowaniu.

– Chciałbym zachęcić tych, którzy nie są jeszcze do końca zdecydowani, że warto być razem przed Panem Bogiem w domu Matki. To są przeżycia, które odciskają na nas bardzo pozytywny ślad – piękne doświadczenia, którymi się później żyje. Spotkanie wspólnotowe Rodziny Radia Maryja ma wielkie znaczenie – podkreślił ordynariusz świdnicki.

Multum uczestników na corocznych pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja pokazuje, że nie tylko tworzy ono wspólnotę ludzi, ale też pomaga Kościołowi budować silniejszą Polskę.

– Próbujemy budować nową Polskę – demokratyczną, solidarną, katolicką, sprawiedliwą i widzimy, jakie są kłopoty z tą budową. Radio Maryja i inne media z nim związane są w tym wielką pomocą – stwierdził biskup świdnicki.

Dodał, że Radio Maryja oraz media przy nim powstałe realizują misję, którą powierzył im św. Jan Paweł II.

– Reprezentują linię, którą wytyczył św. Jan Paweł II w swoich pielgrzymkach do Ojczyzny. Radio Maryja i media toruńskie przypominają to nauczanie. To jest wielka misja tych mediów w dziele prowadzenia Kościoła w Polsce i narodu polskiego ku przyszłości – oświadczył ks. bp Ignacy Dec.

Św. Jan Paweł II do Rodziny Radia Maryja zwracał się kilkanaście razy. Mówił o zadaniach, jakie towarzyszą i powinny towarzyszyć tej wspólnocie. Wspominał przede wszystkim o byciu ewangelicznym siewcą.

– Tutaj musi być doskonała współpraca osób duchownych, Kościoła hierarchicznego, biskupów, kapłanów ze świeckimi, którzy też otrzymali mandat do ewangelizacji przyjmując sakrament chrztu św. i bierzmowania. Wiadomo, że musimy być zjednoczeni w tym dziele ewangelizowania, wzajemnie sobie pomagać, żeby Królestwo Boże utrwalać – tłumaczył duchowny.

Chodzi o tzw. nową ewangelizację. Św. Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu zwracał na nią szczególną uwagę.

– Dzisiaj mówimy ciągle za św. Janem Pawłem II o nowej ewangelizacji, która jest ważnym zadaniem, bo ma się oprzeć procesom laicyzacji, które od dziesiątków lat ogarniają świat, w tym nasz kontynent i wkraczają do Polski. Trzeba się więc przeciwstawić tym procesom poprzez nową formę ewangelizacji. Wiadomo, że Ewangelia jest ta sama, nauka Chrystusa jest niezmienna, ale zmieniają się warunki życia, ludzie, układy społeczne, idee, pojawiają się różne utopie, (…) więc chodzi o to, że teraz Ewangelię mamy głosić z nową energią, zapałem oraz z uwzględnieniem sytuacji dzisiejszego życia – wyjaśnił ksiądz biskup.

Całą rozmowę z ks. bp. Ignacym Decem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

RIRM

 

 

drukuj